Serie A: Ισοπαλία και συνεχίζουν… αγκαζέ!

Serie Α: Σπέτσια και Μπενεβέντο έμειναν στο 1-1 και δεν… ξεκόλλησαν απ’ την ισοβαθμία στο Πρωτάθλημα!

Τόσο η Σπέτσια όσο και η Μπενεβέντο έχουν τον ίδιο στόχο στο Ιταλικό Πρωτάθλημα: Τη σωτηρία. Με τη μέχρι τώρα πορεία τους στο Καμπιονάτο, δείχνουν πως εύκολα-δύσκολα θα τα καταφέρουν. Το μεταξύ τους ματς ήταν μια ευκαιρία και για τις δύο, να ξεφύγουν λίγο περισσότερο βαθμολογικά. Αλλά η κοινή τους… μοίρα, δεν το επέτρεψε κι έτσι το ματς έληξε ισόπαλο 1-1.

Για την 26η αγωνιστική της Serie A, η Σπέτσια φιλοξένησε τη Μπενεβέντο στο «Αλμπέρτο Πίκο». Οι δυο τους ήθελαν τη νίκη για να ξεφύγουν απ’ την αντίπαλό τους και κυρίως να κάνουν ένα επιπλέον βήμα προς τη σωτηρία.

Η ομάδα του Φίλιπο Ιντζάγκι ήταν αυτή που μπήκε μπροστά στο σκορ στο 24ο λεπτό. Με γκολ του Γκάιτς οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και το υπέρ τους 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σπέτσια πίεσε για να ισοφαρίσει και τελικά το κατάφερε με έναν γνώριμό μας απ’ τα Ελληνικά γήπεδα. Ο Βέρντε που την περασμένη σεζόν αγωνιζόταν στην ΑΕΚ, έκανε το 1-1 στο 74’ και έσωσε το βαθμό για την Σπέτσια.

Με την ισοπαλία αυτή, Σπέτσια και Μπενεβέντο συνεχίζουν… χέρι-χέρι καθώς έφτασαν τους 26 βαθμούς και είναι στην 14η θέση, απέχοντας 6 πόντους απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού.

Πρόστιμο 30.000 ευρώ στη Φενέρμπαχτσε για το ντου οπαδών προς παίκτες της Μονακό