Κυπελλούχος Σκωτίας για το 2020 η Σέλτικ (photos+video)

Στα πέναλτι κατάφερε η Σέλτικ να κάμψει την αντίσταση της Χαρτς και να κατακτήσει το 40ό Κύπελλο Σκωτίας στην ιστορία της.

Με δραματικό τρόπο κατέκτησε η Σέλτικ το 40ό Κύπελλο Σκωτίας της ιστορίας της, καθώς επικράτησε 4-3 στα πέναλτι της Χαρτς, στον καθυστερημένο τελικό της σεζόν 2019-20, που έγινε σήμερα (20/10) στο «Χάμπντεν Παρκ» της Γλασκώβης.

Η ομάδα του Βασίλη Μπάρκα, ο οποίος έμεινε στον πάγκο, φάνηκε αρχικά ότι θα είχε εύκολο έργο, καθώς αντιμετώπιζε αντίπαλο της β’ κατηγορίας, ενώ προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο με τέρματα του Κρίστι (19΄) και του Εντουάρ (29΄ με πέναλτι).

Η Χαρτς, όμως, δεν κατέθεσε τα όπλα και ισοφάρισε σε 2-2 με τους Μπόις (48΄) και Κίνγκσλεϊ (67΄), για να στείλει το ματς στην παράταση. Εκεί η Σέλτικ πήρε εκ νέου προβάδισμα με τον Γκρίφιθς (105΄), αλλά η ομάδα του Εδιμβούργου απάντησε εκ νέου με τον Τζίνελι (111΄) και το τελικό 3-3 έστειλε τις δύο φιναλίστ στην άσπρη βούλα.

Ο Κόνορ Χάζαρντ απέκρουσε δύο πέναλτι των παικτών της Χαρτς και ο Άγερ εκτέλεσε εύστοχα το τελευταίο, χαρίζοντας στη Σέλτικ το τρόπαιο.

Δείτε τα γκολ του τελικού...

Celtic vs Hearts 3-3 (4-3 Pen) All Goals & Highlights HD Scottish Cup Final 2020

NBA: Μία ήττα μακριά από τον αποκλεισμό οι Μπακς - Στο 3-1 οι Πέισερς
Χάντμπολ: Με την Βαλούρ ο Ολυμπιακός στον τελικό
Κύπρος: Τεράστια χαμένη ευκαιρία για ΑΕΚ Λάρνακας
Βρούτσης: «Καμία ανοχή σε παραβατικές συμπεριφορές»