Λέστερ: Με εκτελεστή Βάρντι πήρε το ντέρμπι με Άρσεναλ και ετοιμάζεται για ΑΕΚ (video+photos)

Λίγες ημέρες πριν από το ματς με την ΑΕΚ η Λέστερ επικράτησε 1-0 της Άρσεναλ εκτός έδρας

Ένα γκολ του Τζέιμι Βάρντι στο 80ο λεπτό (20 λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς) χάρισε ένα τεράστιο «διπλό» για τη Λέστερ, επί της Άρσεναλ στο «Emirates» (1-0) στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Premier League και την οδήγησε στη 2η θέση της βαθμολογίας, όπου ισοβαθμεί με την Άστον Βίλα στους 12 βαθμούς.

Οι «αλεπούδες», αντίπαλος της ΑΕΚ την προσεχή Πέμπτη (29/10) στη 2η αγωνιστική των ομίλων του Europa League, έδειξαν πολύ σοβαρό αμυντικό πρόσωπο και χτυπώντας στο τελευταίο δεκάλεπτο, πήραν τον πρώτο τους «τρίποντο» στο πρωτάθλημα, μετά από δύο σερί ήττες.

Ο Μπρένταν Ρότζερς χρησιμοποίησε την εξής σύνθεση σε διάταξη 3-4-2-1: Σμάιχελ, Φοφανά, Έβανς, Φουκς, Καστάνιε, Τιέλεμανς, Μεντί, Τζάστιν, Πράετ (60΄ Βάρντι), Μάντισον (85΄ Ολμπράιτον), Μπαρνς (75΄ Ουντέρ).

Αυτή η νίκη, μάλιστα, ήταν η πρώτη εκτός έδρας της Λέστερ επί των κανονιέρηδων, επί εποχής Premier League και πρώτη συνολικά μετά από 47 χρόνια.

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε το Γκραν Πρι της Formula 1 και ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο
Λιονέλ Μέσι: Μαγική εμφάνιση με 5 ασίστ και 1 γκολ σε ένα ημίχρονο (vids)
NBA: Break στο Ντένβερ η Μινεσότα με «ιπτάμενο» Άντονι Έντουαρντς (vid)