Περίπατο η Κολομβία κόντρα στον Πεσέιρο (video+photos)

Η Κολομβία νίκησε τη Βενεζουέλα 3-0 και μπήκε με το δεξί στα προκριματικά του Μουντιάλ στο Κατάρ το 2022.

Με τους δύο άσους της Αταλάντα Ζαπάτα και Μουριέλ να κάνουν όργια στην εθνική, όπως και στον σύλλογό τους, η Κολομβία μπήκε με το δεξί στη μάχη των προκριματικών του Μουντιάλ του 2022 στο Κατάρ.

Οι «τρικολόρ» νίκησαν στη Μπαρανκίγια 3-0 τη Βενεζουέλα, σε μία μάχη δύο Πορτογάλων προπονητών στους πάγκους. Στη Κολομβία είναι ο Κάρλος Κεϊρόζ και στη Βενεζουέλα ο πρώην τεχνικός του Παναθηναϊκού Ζοσέ Πεσέιρο!

Η Κολομβία καθάρισε το ματς από το πρώτο ημίχρονο. Ο Ντουβάν Ζαπάτα στο 16’ άνοιξε το σκορ και μετά ανέλαβε δράση ο Λουίζ Μουριέλ. Με δύο γκολ στο 26’ και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, έφτασε το σκορ στο 3-0 και το δεύτερο μέρος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Κολομβία (Κάρλος Κεϊρόζ): Βάργκας, Αρίας (13’ λ. τρ. Μεντίνα), Μόχικα, Μινά, Σάντσεζ, Κουαδράδο (59’ Μορέλος), Ροντρίγκεζ (74’ Αλζάτε), Μπάριος, Λέρμα, Ζαπάτα (74’ Φαλκάο), Μουριέλ (59’ Φάμπρα).

Βενεζουέλα (Ζοσέ Πεσέιρο): Φαρίνεζ, Ροσάλες (79’ Φέλτσερ), Άνχελ, Κάνσελορ, Χερνάντεζ, Ρινκόν, Σαβαρίνο (67’ Οτέρο), Χερέρα, Μαχίς (78’ Κάσερες), Μουρίγιο (82’ Άνορ), Κόρντοβα (67’ Πόνσε).

Ισπανία: Επικεφαλής της επιτροπής εποπτείας της Ομοσπνδίας ο Ντελ Μπόσκε
Βόλος: Επιμένει στην πώληση της ΠΑΕ ο Αχιλλέας Μπέος
Βραζιλία: Ο Ρονάλντο πούλησε την Κρουζέιρο