Πορτογαλία: Η Ρίο Άβε «άρπαξε» το τελευταίο ευρωπαϊκό «εισιτήριο»

Το απίστευτο «θρίλερ» για την 5η θέση της πορτογαλικής Primeira Liga και το τελευταίο «εισιτήριο» που οδηγεί στα προκριματικά του επόμενου Europa League, είχε μεγάλη νικήτρια τη Ρίο Άβε, η οποία επικράτησε 2-0 εκτός έδρας τη Μποαβίστα και σε συνδυασμό με την (απίθανη ως προς την εξέλιξη) ισοπαλία της Φαμαλικάο στη Μαρίτιμο (3-3), την προσπέρασε στην τελευταία «στροφή» του πρωταθλήματος, βάζοντας το όνομά της στα Κύπελλα Ευρώπης της περιόδου 2020/21.

Τα «χρυσά» γκολ για το διπλό της Ρίο Άβε σημείωσε ο Ταρέμι στο 17’ και στο 84', όμως η είσοδός της στο Europa League, ήρθε από... μακριά. Και συγκεκριμένα από τα πόδια του 26χρονου μέσου της Μαρίτιμο, Εριβάλντο, ο οποίος με το γκολ που πέτυχε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, «έκοψε» τον ευρωπαϊκό... δρόμο για τη Φαμαλικάο.

Η αδιάφορη βαθμολογικά Μαρίτιμο προηγήθηκε στο 2' με τον Ζαϊναντίν, ενώ ο Μάρτινς με πέναλτι έφερε το ματς στα ίσα στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Η Μαρίτιμο πήρε εκ νέου προβάδισμα στο 49’ με τον Ρενέ, ωστόσο, ο Ροντερίκ στο 87' ισοφάρισε σε 2-2 και ο Λαμέιρας στο 90'+1' έδωσε προβάδισμα... Ευρώπης στη Φαμαλικάο. Οι γηπεδούχοι ωστόσο, είπαν την τελευταία λέξη με το γκολ του Εριβάλντο στο 90'+5', δίνοντας το ευρωπαϊκό «εισιτήριο» στη Ρίο Άβε.

Στις καθυστερήσεις, αποβλήθηκαν οι Μάρτινς και Ρασίνε, οι οποίοι βρίσκονταν στον... πάγκο της Φαμαλικάο.

Elite Neon Cup 2024: Τα ταλέντα του… αύριο παίζουν μπάλα στα Σπάτα! – Πού θα δείτε το τουρνουά
Σπανάκη: Το κλειδί της επιτυχίας ήταν η σοβαρότητα και η σταθερότητα
Κολύμβηση: Πανελλήνιο ρεκόρ η Βασιλάκη
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Στο πλευρό της ο κόσμος | Φίλοι της «Ένωσης» υποδέχθηκαν την ομάδα στο αεροδρόμιο