«Σφαγή» στην Ιταλία για την Ευρώπη, ματσάρες σε όλα τα γήπεδα! (videos)

Η Ίντερ καλπάζει για το Champions League, την ώρα που τέσσερις ομάδες ισοβαθμούν στους 48 και... σκοτώνονται για την 5η και την 6η θέση!

Τρομερή βραδιά στην 30η αγωνιστική  της Serie A στην Ιταλία, με απίστευτα ματς σε όλα τα γήπεδα και τεράστιες συγκινήσεις. Το πλέον... απίστευτο ματς έγινε στο Φροζινόνε - Πάρμα. Εκεί οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δυο φορές, οι «παρμέντσι» ισοφάρισαν αλλά στις καθυστερήσεις των... καθυστερήσεων ήρθε το πέναλτι που έδωσε τελικά νίκη 3-2 στη Φροζινόνε με την οποία πήρε τέλος ένα αρνητικό σερί 14 αγωνιστικών χωρίς τρίποντο. Βέβαια, η Φροζινόνε δύσκολα θα αποφύγει τον υποβιβασμό αφού είναι στους 20 βαθμούς, προτελευταία, και η Έμπολι που είναι η πρώτη πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού έχοντας 28 έκανε... τεράστια νίκη.

Η Έμπολι, λοιπόν, κατάφερε να νικήσει 2-1 τη Νάπολι και να πάρει τεράστια ανάσα στη βαθμολογία, φεύγοντας έστω και για έναν βαθμό από το γκρουπ των ομάδων που υποβιβάζονται! Την ίδια ώρα οι «παρτενοπέι» έμειναν 18 βαθμούς πίσω από την κορυφή και τη Γιουβέντους και έχουν αποχαιρετήσει εδώ και πολύ καιρό τα... όποια όνειρα.

Μυθική εμφάνιση έκανε στη Γένοβα, την ίδια ώρα, η Ίντερ που επικράτησε 4-0 της Τζένοα και έφτασε στους 56 βαθμούς, όντας τρίτη και με διαφορά πλέον (+4) από την τέταρτη Μίλαν!

Η Ρόμα σε ένα ακόμα παιχνίδι δεν κατάφερε να πλησιάσει τους «ροσονέρι» στη... μάχη για το σεντόνι καθώς έμεινε στο 2-2 με τη Φιορεντίνα στο "Ολίμπικο" και... κόλλησε στους 48 βαθμούς.

Τους ίδιους βαθμούς, έχει και η συμπολίτισσα Λάτσιο που ηττήθηκε από τη ΣΠΑΛ 1-0 με πέναλτι στις καθυστερήσεις, εκτός έδρας. Για τους γηπεδούχους, η νίκη ήταν τρομερά πολύτιμη αφού είναι πλέον στο +5 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Τέλος, σημαντική νίκη στη μάχη για την Ευρώπη πήρε η Τορίνο που επικράτησε 2-1 της Σαμπντόρια. Η «γκρανάτα», με τη νίκη αυτή πήγε στους 48 και ισοβαθμεί με τις ομάδες που μάχονται για την Ευρώπη, αφήνονας τρεις βαθμούς πίσω τους «μπλου τσεριάτι».

Μαρία Σάκκαρη: «Καθάρισε» τη Στέφενς σε 63 λεπτά και πέρασε στις «16»
Βασίλης Σπανούλης: Κορυφαίος προπονητής του BCL – Η συγκίνηση και το «ευχαριστώ τη γυναίκα μου»
Στέφανος Τσιτσιπάς: Πρόωρος αποκλεισμός από το Madrid Open – Η μεγαλύτερη νίκη καριέρας του Μοντέιρο
Euroleague: Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς έδωσε τα χέρια με την Παρτιζάν για νέο συμβόλαιο