Τρομερό παιχνίδι στην Αγγλία: Στόπερ ισοφάρισε στο 95' και έπιασε πέναλτι στο 99' (video)

Το Τσέστερφιλντ-Έμπσφιλντ 3-3 πρόσφερε μοναδικές συγκινήσεις.

Σε απόλυτο πρωταγωνιστή της ισοπαλίας της Τσέστερφιλντ στο παιχνίδι με την Έμπσφιλντ, για τη National League της Αγγλίας, αποδείχτηκε ο αμυντικός Γουίλ Έβανς. Το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 3-3, αλλά το φινάλε ήταν… επικό.

Στο πρώτο ημίχρονο η Έμπσφιλντ είχε πάρει άνετα το προβάδισμα με 0-3, χάρη σε τέρματα των Τσικ (21 και 40’) και Μπάγκασαν (45’). Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν και στο 64’ ο Ντέντον μείωσε σε 1-3 και στο 83’ ο Φόρτσουν έκανε το 2-3

Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Γουίλ Έβανς για την Τσέστερφιλντ. Στο 95’ ισοφάρισε σε 3-3, αλλά λεπτά αργότερα η Έμπσφιλντ κέρδισε πέναλτι και την αποβολή του τερματοφύλακα. Ο στόπερ των γηπεδούχων φόρεσε αναγκαστικά τα γάντια του τερματοφύλακα και κατάφερε να αποκρούσει την εκτέλεση του Τσικ, κρατώντας τον βαθμό για την Τσέστερφιλντ. Η αποθέωση που γνώρισε ο Έβανς από τους συμπαίκτες του και τον κόσμο ήταν μοναδική…