Σταθερά πρώτη η Νάπολι με τον Χάμσικ που έγινε ο νέος… Μαραντόνα!

Το εμπόδιο της Σαμπντόρια κατάφερε να ξεπεράσει η πρωτοπόρος Νάπολι, καθώς τη νίκησε 3-2.

Το γεγονός της ημέρας βέβαια είναι άλλο και έχει να κάνει με τον μεγάλο πρωταγωνιστή που ήταν ο αρχηγός της Νάπολι Μάρεκ Χάμσικ. Ο 30χρονος Σλοβάκος με το γκολ που σημείωσε στο 39ο λεπτό, δεν έδωσε απλώς τη νίκη στην ομάδα του, αλλά ξεπέρασε τον Ντιέγκο Μαραντόνα και έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του συλλόγου με 116 γκολ, τα οποία έχει σημειώσει από το 2007, που αγωνίζεται στην ιταλική ομάδα!

«Στραπάτσο» για την Ίντερ, που ηττήθηκε με 1-0 από την Σασουόλο και με τον Ικάρντι να χάνει πέναλτι στο 49'. Με τέσσερα γκολ, όλα στο β' ημίχρονο, «φιλοξένησε» η Λάτσιο την Κροτόνε και με άλλα τόσα η Ουντινέζε την Βερόνα. Η Τζένοα νίκησε 1-0 την ουραγό Μπενεβέντο, με πέναλτι στις καθυστερήσεις και πήρε βαθμολογική ανάσα, ενώ στο 2-2 έμειναν ΣΠΑΛ και Τορίνο.