Ρεάλ Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα: Κόκκινη Καρβαχάλ και 2-0 ο Μέσι με πέναλτι (video)

Σαφέστατο προβάδισμα για τη νίκη πήρε η Μπαρτσελόνα στο Clasico του «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» στο 64ο λεπτό με το δεύτερο τέρμα, αυτή την φορά με πέναλτι του Μέσι.

Οι Καταλανοί είχαν αναλάβει πλήρως τα ηνία του αγώνα, έπειτα από το γκολ του Λουίς Σουάρες στο 54ο λεπτό, με το οποίο άνοιξε το σκορ και έφτασαν για μία ακόμα φορά με αξιώσεις στην εστία του Κέιλορ Νάβας.

Ήταν το 63ο λεπτό, όταν ο Λιονέλ Μέσι βρήκε τον Ουρουγουανό που βρέθηκε τετ-α-τετ με τον πορτιέρο της Ρεάλ, έκανε το σουτ, ο τελευταίος απέκρουσε, στην συνέχεια η μπάλα έφτασε και πάλι στον Μέσι που έδωσε στον Σουάρες, νέο σουτ του Λατίνου, οι αμυντικοί έδιωξαν στην γραμμή και στην συνέχεια, ο Καρβαχάλ σταμάτησε σαν… τερματοφύλακας την μπάλα σε κεφαλιά του Παουλίνιο.

Έτσι, ο διαιτητής του αγώνα έδειξε την απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα στον αμυντικό της «Βασίλισσας» και το σημείο του πέναλτι για τους «μπλαουγκράνα» με τον Λιονέλ Μέσι να γράφει το 2-0.