Πήρε το θρίλερ η Ρόμα

Στο παιχνίδι του τίτλου παραμένει γερά η Ρόμα, χάρις στη νίκη-θρίλερ επί της Κάλιαρι με 1-0.

Το «παρθενικό» γκολ του Φεντερίκο Φάζιο στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων έμελλε να κρίνει τον αγώνα στο «Ολίμπικο», με τον Αργεντινό αμυντικό να γίνεται ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τους «Ρωμαίους».

Η ομάδα της «αιώνιας πόλης», στην ενδεκάδα της οποίας βρέθηκε ξανά ο Κώστας Μανωλάς, έχασε την ευκαιρία να «καθαρίσει» νωρίτερα το ματς και συγκεκριμένα στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, όταν ο Περότι δεν κατάφερε να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι.

Η Νάπολι είπε... ευχαριστώ στην Ουντινέζε, «ξετύλιξε» το απρόσμενο δώρο και ξαναβρέθηκε στην κορυφή του ιταλικού πρωταθλήματος. Λίγες ώρες αφότου οι «φριουλάνι» υποχρέωσαν την Ιντερ στην πρώτη ήττα της στο φετινό καμπιονάτο, περνώντας με 3-1 από το «Σαν Σίρο», οι «παρτενοπέι» επικράτησαν με το ίδιο σκορ στο Τορίνο της ομώνυμης ομάδας και ανέβηκαν ξανά στην πρώτη θέση. Τα γκολ των Κουλιμπαλί, Ζιελίνσκι και Χάμσικ «καθάρισαν» το ματς από το πρώτο ημίωρο, με τον Σλοβάκο να φτάνει τα 115 τέρματα με τη φανέλα της Νάπολι, πιάνοντας στην κορυφή των σκόρερ τον Ντιέγκο Μαραντόνα.