Δυνατό «χαστούκι» στην Αούστρια

Ανώμαλη προσγείωση στη σκληρή πραγματικότητα για μια από τις αντιπάλους της ΑΕΚ στο Europa League.

Η Αούστρια... έμεινε στην Κροατία, καθώς μετά την εντυπωσιακή νίκη της επί της Ριέκα στο Europa League, ητττήθηκε εντός έδρας με 1-3 από την Μάτεσμπουργκ στο πλαίσιο του πρωταθλήματος Αυστρίας.

Η εκ των αντιπάλων της ΑΕΚ στη διοργάνωση προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Φρισενμπίχλερ, αλλά στη συνέχεια δέχτηκε τρία γκολ. Ο Πέρλακ ισοφάρισε στο 53΄, ο Οκουγκάβα στο 79΄ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους και εννέα λεπτά πριν το φινάλε ο Πρέβλιακ έδωσε την «χαριστική βολή» στην Αούστρια.

Η ομάδα της Βιέννης έμεινε για τέταρτο σερί ματς χωρίς νίκη και πλέον έχασε την επαφή της με τις πρώτες δύο θέσεις της βαθμολογίας, καθώς έπεσε στην 5η θέση με 19 βαθμούς, 13 μακριά από την πρωτοπόρο Στουρμ Γκρατς και 9 από την 2η Σάλτσμπουργκ.

Η ενδεκάδα των Αυστριακών: Πεντς, Γκλουχάκοβιτς, Μοχάμεντ, Βέστερμαν, Σάλαμον (46΄ Πέγιτς), Χολτσχάουζερ, Σέρμπεστ, Πιρές, Πρόκοπ (62΄ Αμπντουλαχί), Ταγιουρι, Φρισενμπίχλερ.

Σερέλης: "Θέλουμε να κρατήσουμε την έδρα μας και να πάμε στο Βερολίνο"
Σπανούλης: "Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου"
Παναθηναϊκός AKTOR: “Καθάρισε” το Περιστέρι και “σφράγισε” την πρωτιά με το μυαλό στη Μακάμπι
Ολυμπιακός: To ζεϊμπέκικο του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου (vid)