Θρίαμβος του Άγιαξ στο ντέρμπι! (vid)

Ο «Αίαντας» ήταν ο θριαμβευτής στο μεγάλο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος καθώς συνέτριψε 4-1 τη Φέγενορντ μέσα στο Ρότερνταμ.

Ολα τα γκολ σημειώθηκαν στο β΄ ημίχρονο, με τον Χούντελααρ να ανοίγει το σκορ στο 50΄ και τους γηπεδούχους (που έχασαν πέναλτι στο 56΄ με τον Γιόργκενσεν) να ισοφαρίζουν στο 58΄ με τον Τόορνστρα. Στη συνέχεια, όμως, ο «Αίαντας» ξαναπήρε προβάδισμα με τον Ντόλμπεργκ (72΄) και στο φινάλε έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του, με τέρματα του Ντε Γιονγκ στο 89΄ και ξανά του Ντόλμπεργκ στις καθυστερήσεις. Με το σημερινό αποτέλεσμα ο Άγιαξ ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και παραμένει πέντε βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Αϊντχόφεν, που νίκησε εύκολα 3-0 τη Χέρακλες.

Αναβλήθηκε το Παναθηναϊκός AKTOR - Προμηθέας λόγω του ΑΕΚ-Ολυμπιακός
Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης