Με Στρακόσια έριξε το «κάστρο» της Γιούβε η Λάτσιο!

Με τον γιο του παλαίμαχου κίπερ του Ολυμπιακού να κατεβάζει ρολά η Λάτσιο νίκησε 2-1 τη Γιουβέντους.

Το Alianz Stadium του Τορίνο, η πιο ισχυρή έδρα του Ευρωπαϊκού Ποδοσφαίρου, έπεσε σήμερα! Η Λάτσιο πέρασε με 2-1 από την έδρα της πρωταθλήτριας Ιταλίας σε ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής της Serie A. Πρώτη εντός έδρας ήττα για τη «Γιούβε» μετά από 40 αγώνες πρωταθλήματος στους οποίους είχε 37 νίκες και μόλις τρεις ισοπαλίες! Από την τελευταία της ήττα έχουν περάσει δύο χρόνια και δύο μήνες, καθώς σημειώθηκε στην πρεμιέρα της σεζόν 2015/16 από την Ουντινέζε (0-1). Ηρωας του παιχνιδιού ήταν ο Θωμάς Στρακόσια (γιος του παλιού γκολκίπερ του Ολυμπιακού, Φώτη), ο οποίος απέκρουσε πέναλτι του Ντιμπάλα στο 8ο (!) λεπτό των καθυστερήσεων. Ο διαιτητής καταλόγισε την παράβαση αφού συμβουλεύτηκε το βίντεο (VAR). Ο Τσίρο Ιμόμπιλε πέτυχε και τα δύο γκολ των γηπεδούχων, ενώ στο 90+2΄ έσπασαν καρδιές όταν ο Ντιμπάλα «σημάδεψε» το δοκάρι.