«Τρένο» η Σπόρτινγκ ενόψει Ολυμπιακού

Οι Πορτογάλοι επικράτησαν με 3-2 της Φεϊρένσε και έρχονται στην Αθήνα με τη ψυχολογία στα ύψη για την αναμέτρηση της ερχόμενης Τρίτης στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Κοντά στην πρώτη απώλεια βαθμών στο πορτογαλικό πρωτάθλημα βρέθηκε απόψε η Σπόρτινγκ Λισαβόνας, αλλά κατάφερε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων να κάνει το 5/5 στην έδρα της μέχρι σήμερα αήττητης, Φεϊρένσε. Τέσσερα 24ωρα πριν την πρώτη μάχη στους ομίλους του Champions League με τον Ολυμπιακό η ομάδα του Ζόρζε Ζεσούς επικράτησε με 3-2 κι έρχεται με τη ψυχολογία στα ύψη στην Αθήνα για την αναμέτρηση της ερχόμενης Τρίτης στο «Καραϊσκάκη».

Η Σπόρτινγκ έχει ξεκινήσει εντυπωσιακά στο πρωτάθλημα, πετυχαίμνοντας το απόλυτο σε 5 αγωνιστικές, αν και «καρδιοχτύπησε» στο σημερινό ματς. Παρότι προηγήθηκε με 2-0 με τα γκολ των Κοάτες (62΄) και Φερνάντες (64΄), οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να απαντήσουν με τους Σίλβα (69΄) και Ετέμπο (80΄) και να φτάσουν πολύ κοντά στην κατάκτηση του ενός βαθμού. Στο 90΄+7, όμως, με το πέναλτι του Ντοστ οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με το «τρίποντο».

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ:Πατρίσιο, Σίλβα, Ματιέ, Κοάτες, Πιτσίνι (24΄ Ρουίς, 85΄ Μεντέιρος), Καρβάλιο, Μπατάλια, Μάρτινς, Φερνάντες, Ακούνια (85΄ Ντουμπια), Ντοστ.

Βέροια: Ο Πρόδρομος Κουτσούκης ενεπλάκη σε τροχαίο δυστύχημα