Bundesliga: «Καθάρισε» την Βέρντερ ο Λεβαντόφσκι

Ο Πολωνός μπορεί να ήταν… άφαντος σ’ όλο το ματς για την Μπάγερν Μονάχου, αλλά με δύο τέρματα (72’, 75’) έδωσε το «διπλό» 2-0 στους Βαυαρούς στην Βρέμη, κάνοντας το 2Χ2 στο πρωτάθλημα.

Οι Πρωταθλητές Γερμανίας δυσκολεύτηκαν αρκετά κόντρα στην Βέρντερ. Οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν σκληρό… καρύδι για την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι, αλλά στο 72’ ανέλαβε δράση ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι. Ο διεθνής φορ, μπορεί να μην είχε… ακουμπήσει μπάλα μέχρι εκείνο το λεπτό, αλλά με «τακουνάκι» έγραψε το 1-0 και τρία λεπτά αργότερα, με ατομική κίνηση, διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Από εκεί και πέρα, την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Βόλφσμπουργκ, η οποία χάρις σε τέρμα του Ντιντανί στο 22ο λεπτό, πέρασε από την Φρανκφούρτη, επικρατώντας 1-0 της Άιντραχτ. Με το ίδιο αποτέλεσμα πανηγύρισε την πρώτη της νίκη και η Στουτγκάρδη, κόντρα στην Μάιντς. «Χρυσός» σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Μπαντστούμπερ στο 53’ ενώ στο 81’ ο Τεροντέ έχασε πέναλτι για τους Σουηβούς.

Η Χόφενχαϊμ δεν κατάφερε να πάρει τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, μια και έμεινε στο 2-2 με την Μπάγερ στο Λεβερκούζεν. Ο Βέντελ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 32’ με εύστοχο πέναλτι, αλλά στο 47’ ο Κράμαριτς έφερε το ματς στα ίσια (1-1). Οι «ασπιρίνες» πήραν και πάλι προβάδισμα στο 49’ με τον Μπελαραμπί, αλλά και πάλι η Χόφενχαϊμ αντέδρασε και ο Ουχ στο 70’ έγραψε το τελικό 2-2.

Με το ίδιο αποτέλεσμα… σταμάτησε την Γκλάντμπαχ η Άουγκσμπουργκ. Μόλις στο 1ο λεπτό ο πρώην επιθετικός του Ολυμπιακού, Άλφρεντ Φινμπόγκασον άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, αλλά η Μπορούσια είχε άμεση απάντηση στο 7’ με τον Ζακάρια. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή στο 30’ με τον Βεντ, αλλά στο 89’ ο Κόρδοβα διαμόρφωσε το τελικό 2-2.