Ρωσία-Πορτογαλία 0-1: Ο Ρονάλντο παραμένει... καυτός!

Με γκολ του Ρονάλντο η Πορτογαλία νίκησε με 1-0 τη Ρωσία στο Confederation Cup

To μέλλον του μπορεί να είναι στο αέρα, ωστόσο, ο Κριστιάνο Ρονάλντο εξακολουθεί να παραμένει το ίδιο καυτός όπως πριν ξεκινήσει το σκηνικό φυγής του από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Πορτογαλία επικράτησε της οικοδέσποινας Ρωσίας με 1-0 χάρη στο πρώτο τέρμα του CR7 στη διοργάνωση και έκανε βήμα πρόκρισης για τον επόμενο γύρο.

Οι Πρωταθλητές Ευρώπης εξαργύρωσαν απόλυτα την υπεροχή τους στο πρώτο ημίχρονο όπου οι Ρώσοι δεν μπορούσαν καν να απειλήσουν, την ώρα που η Πορτογαλία κυριαρχούσε ολοκληρωτικά.

Ο Ρονάλντο με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 8' το οποίο έφτανε και περίσσευε για τους Πορτογάλους να πάρουν τη νίκη, παρά την αναμενόμενη πίεση που δέχθηκαν τα καρέ του Ρούι Πατρίσιο στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Ρωσία αν και το πάλεψε δεν ήταν σε θέση να διασπάσει την άμυνα της ομάδας του Φερνάντο Σάντος που αμύνθηκε υποδειγματικά κλειδώνοντας το τρίποντο.

ΡΩΣΙΑ (Σ.Τσερτσέσοφ): Ακινφέεφ, Τζικίγια, Γκλουσάκοφ, Γκολοβίν, Κομπάροφ (68΄ Πολοζ), Κουντριάσοφ (83΄ Μπουκάροφ), Σαμέντοφ, Σίσκιν (46΄ Εροκίν), Σμολόφ, Βασίν, Ζιρκόφ

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Φερνάντο Σάντος): Πατρίσιο, Μπρούνο Άλβες, Καρβάλιο, Σέντρικ, Γκόμες, Γκερέιρο (65΄ Ελισέου), Πέπε, Ρονάλντο, Αντριέν Σίλβα (82΄ Ντανίλο), Αντρέ Σίλβα (78΄ Μάρτινς), Μπερνάρντο Σίλβα

To γκολ του Ρονάλντο:

Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι