Στην Premier League μετά από 45 χρόνια!

Την άνοδο της στην κορυφαία κατηγορία της Αγγλίας πανηγυρίζει η Χάντερσφιλντ.

Για λιγότερο από μισό αιώνα η Χάντερσφιλντ βολόδερνε στις μικρές κατηγορίας του αγγλικού ποδοσφαίρου. Φέτος όμως ήρθε η Ανάσταση!

Σήμερα πανηγυρίζει την άνοδό της στην Premier League μετά τη νίκη της με 4-3 στα πέναλτι επί της Ρέντινγκ. Η ομάδα του Ντέιβιντ Βάγκνερ επιστρέφει στην κορυφαία επαγγελματική κατηγορία της Αγγλίας για πρώτη φορά μετά από 45 χρόνια, αφού κατάφερε στη διαδικασία της «ρώσικης ρουλέτας» να επικρατήσει της Ρέντινγκ στο «Γουέμπλεϊ».

Το ματς τελείωσε στην κανονική του διάρκεια και στην παράταση χωρίς τέρματα (0-0), με τον Κρίστοφερ Σίντλερ να πετυχαίνει το νικητήριο πέναλτι, αφού νωρίτερα δύο παίκτες της ομάδας του Γιαπ Σταμ δεν κατάφεραν να βρουν το δρόμο προα τα δίχτυα σε ισάριθμες εκτελέσεις. Η Χάντερσφλιντ έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες στα πρώτα 10 λεπτά. Το ματς είχε αρκετά νεύρα στη διάρκειά του και η κούρασε των παικτών έπαιξε σημαντικό ρόλο στη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματα μετά από 120 λεπτά.

Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός 2-3 πέν. (1-0): Ιστορική πρόκριση στα ημιτελικά
ΠΑΟΚ-Μπριζ 0-2: Αξεπέραστο εμπόδιο οι εξαιρετικοί Βέλγοι
ΕΠΟ: «Ουδέποτε ετέθη θέμα θετικού δείγματος διεθνούς ποδοσφαιριστή»
Conference League: Ο Μαρτίνες δε χάνει στα πέναλτι, πρόκριση για Άστον Βίλα!