Ισπανία: Βασιλική… κούπα για Μπαρτσελόνα

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκληρώθηκε η θητεία του Λουίς Ενρίκε στους Καταλανούς, καθώς οι «μπλαουγκράνα» κατέκτησαν το Copa del Rey, επικρατώντας 3-1 της Αλαβές στον τελικό του «Βιθέντε Καλντερόν».

Η ομάδα της Βαρκελώνης συνέχισε την συλλογή… τίτλων που έχει ξεκινήσει τα τελευταία. Πάντως, το ματς ξεκίνησε με άσχημο τρόπο για τους Κυπελλούχους, καθώς στο 7’ ο Μασεράνο τραυματίστηκε σοβαρά στο κεφάλι, έπειτα από διεκδίκηση της μπάλας με τον Γιορέντε και αναγκάστηκε να αποχωρήσει από το παιχνίδι.

Η πρώτη καλή στιγμή του τελικού ήταν για την Αλαβές, καθώς στο 27’ ο Γκόμεθ έκανε το σουτ από πλάγια θέση, η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Σίλεσεν και μετά στα πόδια του τερματοφύλακα της Μπαρτσελόνα και πέρασε παράλληλα με την τελική γραμμή.

Όμως, τρία λεπτά αργότερα, οι Καταλανοί άνοιξαν το σκορ με τον Μέσι. Ο Αργεντίνος έπαιξε το «1-2» με τον Νεϊμάρ και έκανε το σουτ με τη μία και έγραψε το 1-0. Η αντίδραση των Βάσκων ήταν άμεση και στο 33’ ο Ερνάντεζ έφερε το ματς στα ίσια (1-1) με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ.

Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, η Μπαρτσελόνα «καθάρισε» τον τίτλο. Συγκεκριμένα, στο 45’ ο Γκόμες έκανε την παράλληλη μπαλιά στην άμυνα της Αλαβές, ο Μέσι άφησε την μπάλα και ο Νεϊμάρ που ακολουθούσε έγραψε το 2-1, σε μία φάση που ο Βραζιλιάνος ξεκίνησε από θέση οφσάιντ. Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα, ο Αλκάθερ διαμόρφωσε το 3-1, όταν πήρε την μπάλα από την εξαιρετική κίνηση του Μέσι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Μέσι και Σομπρίνο λίγο έλειψε να πιαστούν στα χέρια, έπειτα από μαρκάρισμα και σπρώξιμο του άσου της Αλαβές, αλλά η παρέμβαση των πιο ψύχραιμων ηρέμησε τα πνεύματα.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Σίλεσεν, Μασεράνο (12’ Γκόμες), Πικέ, Ουμτιτί, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (83’ Βιδάλ), Ινιέστα, Μέσι, Νεϊμάρ, Αλκάθερ.

ΑΛΑΒΕΣ: Πατσέκο, Φεμενία, Βιγκαράι, Έλι, Φεντάλ, Τεό Ερναντεθ (79’ Ρομέρο), Μάρκος Γιορέντε, Μάνου Γκαρθία, Έντγκαρ Μέντεθ (59’ Καμαράσα), Ιμπάι Γκόμεθ (59’ Σομπρίνο), Ντέιβερσον.