Ουζουνίδης: «Οι κανόνες δεν ήταν οι ίδιοι σήμερα»

Αιχμές για τις διαιτητικές αποφάσεις που στοίχισαν στον Παναθηναϊκό την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας άφησε ο Μαρίνος Ουζουνίδης.

Ο προπονητής του τριφυλλιού μίλησε στη συνέντευξη Τύπου για τις χαμένες ευκαιρίες των παικτών του αλλά και για τις διαιτητικές αποφάσεις που στέρησαν το εισιτήριο για τον τελικό. Κυρίως στάθηκε στην αποβολή του Χουλτ διαφωνώντας κάθετα με την απόφαση του Κύζα, λέγοντας ότι οι κανονισμοί του παιχνιδιού στην Τούμπα δεν ήταν οι ίδιοι για τις δυο ομάδες.

Αναλυτικά όσα είπε:

Για το παιχνίδι:

«Πριν το παιχνίδι γνωρίζαμε ότι με όλα όσα περιμέναμε να συναντήσουμε, έπρεπε να ήμασταν πάρα πολύ καλοί. Στο πρώτο ημίχρονο το κάναμε αυτό. Παίξαμε πάρα πολύ καλό ποδόσφαιρο, κάναμε πάρα πολλές ευκαιρίες, και όλα θα ήταν διαφορετικά για μας αν είχαμε εκμεταλλευτεί μια από αυτές. Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκινήσαμε άσχημα. Δεν έχω παράπονα από τους παίκτες διότι οι κανόνες σήμερα δεν ήταν οι ίδιοι.

Για μας, τελειώνει ένας στόχο. Τα πλέι οφ δεν θα έχουν τόσο μεγάλη σημασία για την θέση έτσι όπως έχουν διαμορφωθεί οι συνθήκες στα Ευρωπαϊκά εισιτήρια. Θα πρέπει από την επόμενη μέρα και μετά να δημιουργήσουμε τις συνθήκες για το αύριο. Οι μεγάλες ομάδες δε πρέπει να στέκονται σε μια αποτυχία. Θα πρέπει να προσπαθήσουμε να δυναμώσουμε στο αγωνιστικό κομμάτι διότι στο άλλο κομμάτι, οι αντίπαλοί μας είναι δυνατοί στο πρώτο μέρος».

Παράλληλα τόνισε:

«Στο πρώτο ημίχρονο φάνηκε ότι ήμασταν καλύτεροι από τον αντίπαλο. Περιμέναμε στο δεύτερο ματς να υπάρχει ατμόσφαιρα και πίεση προς τον διαιτητή. Η κόκκινη κάρτα στο σημείο που ήρθε, όταν ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 2-0, μας έβγαλε από το παιχνίδι. Η δεύτερη κάρτα του Χουλτ δεν είναι κάρτα. Ποδοσφαιρικά φταίμε εμείς που δεν σκοράραμε».

Για την παρουσία του Μπίσεσβαρ:

«Το γκολ ήρθε στο τρίτο λεπτό του δευτέρου μέρους. Και μετά δεν μπορέσαμε να διεκδικήσουμε το ματς. Είχαμε τις κλασικές ευκαιρίες και δεν το κάναμε. Εμείς φταίμε… Όταν έχει τρία τετ-α-τε και δεν τα βάζεις…».