Έγραψε ιστορία η Άρσεναλ!

Ιστορικό επίτευγμα για την Αρσεναλ, που επικράτησε της Μάντσεστερ Σίτι με 2-1 στην παράταση και προκρίθηκε στον τελικό του κυπέλλου Αγγλίας για 20η φορά, αριθμός-ρεκόρ στην ιστορία της αρχαιότερης ποδοσφαιρικής διοργάνωσης.

Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ δέχθηκε πίεση από τους «σίτιζενς» και βρέθηκε πίσω στο σκορ από γκολ του Αγουέρο στο 62΄. Ο Νάτσο Μονρεάλ ισοφάρισε δέκα λεπτά αργότερα με προβολή, ενώ ως το τέλος του κανονικού αγώνα η Μάντσεστερ Σίτι είχε δύο δοκάρια, σε σουτ του Τουρέ (βρήκε τη μπάλα με τα ακροδάχτυλα ο Τσεχ) και κεφαλιά του Φερναντινίο. Το 90λεπτο ολοκληρώθηκε ισόπαλο και στην παράταση η Αρσεναλ φάνηκε να έχει περισσότερες δυνάμεις και με γκολ του Αλέξις Σάντσες στο 101΄ πήρε τη νίκη και την πρόκριση στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει στο λονδρέζικο ντέρμπι την Τσέλσι.

Nacho Monreal Goal HD - Arsenal 1-1 Manchester... από dailyfootballkick

ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Δείπνο συσπείρωσης από τον Λουτσέσκου πριν το μεγάλο ντέρμπι τίτλου
NBA: Πάσχει από παράλυση Bell ο Τζοέλ Εμπίντ
Αποχαιρετιστήριο Eurojackpot πάρτι στη Μαρίνα Σάττι
Λευτέρης Πετρούνιας: Ραντεβού με την Ιστορία για τον «άρχοντα των κρίκων» - Ώρα τελικού στο Ρίμινι