Η Καλαμαριά «έλιωσε» τη Δόξα και ανεβαίνει!

Περίπατο έκανε ο Απόλλων Καλαμαριάς στο ντέρμπι του 1ου ομίλου, νικώντας με 2-0 τη Δόξα Δράμας.

Αποφασιστικό βήμα για την άνοδό του έκανε ο Απόλλωνας Καλαμαριάς που δε δυσκολεύτηκε να επικρατήσει της Δόξας Δράμας με 2-0.

Οι Πόντιοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα σε αντίθεση με τους Δραμινούς που κυμάνθηκαν στην μετριότητα σε ένα κρίσιμο παιχνίδι.

Πλέον η Καλαμαριά αποσπάστηκε στο +4 από τη Δόξα και έχει τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση της πρωτιάς στον 1ο όμιλο.

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο η Καλαμαριά είχε την υπεροχή αλλά δε δημιούργησε πολλές φάσεις για να σκοράρει.

Η Δόξα Δράμας επέλεξε να παίξει αμυντικά και να μην αφήσει χώρους δράσεις στον αντίπαλο και εν μέρει το κατάφερε.

Οι καλές στιγμές του Απόλλωνα ήταν δύο όλες κι όλες. Στο 12' όταν ο Σιμελίδης από θέση βολής δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σικαλιά και στο 36' όταν ο Πόποβιτς πλάσαρε άουτ.

Οι Δραμινοί που δεν ξεμύτισαν και ιδιαίτερα είχαν να αντιπαραθέσουν μια κεφαλιά του Μκρτσιάν στο 25' που δεν βρήκε στόχο έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός άνοιξε καθώς η Δόξα Δράμας δεν ήταν τόσο αμυντικά στημένη.

Μοιραία βρέθηκαν χώροι τους οποίους εκμεταλλεύτηκε η Καλαμαριά που σκόραρε με απίστευτο γκολ του Κυβελίδη στο 54'.

Το τέρμα του Κυβελίδη έδωσε ακόμα περισσότερη αυτοπεποίθηση στους γηπεδούχους που δεν κινδύνεψαν από την Δόξα Δράμας και «κλείδωσαν» το τρίποντο-ανόδου με τον Πόποβιτς στο 71'.

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)