Ισοπαλία για το Βέλγιο, νίκη της Βοσνίας στην Αλβανία

Αν και προηγήθηκε με 3-1 της Ρωσίας το Βέλγιο δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στη φιλική αναμέτρηση των δύο ομάδων που διεξήχθη στο Ολυμπιακό Στάδιο του Σότσι (3-3).

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 3΄ με τον Βασίν, μέχρι το τέλος του ημιχρόνου το Βέλγιο είχε φέρει τα πάνω κάτω. Οι «κόκκινοι διάβολοι», τρεις ημέρες μετά το 1-1 με την Ελλάδα στις Βρυξέλλες, είχαν μεγάλο πρωταγωνιστή τον στράικερ της Κρίσταλ Πάλας, Κριστιάν Μπεντέκε, που πέτυχε δύο γκολ. Ο Μιραλάς στο 17΄ με πέναλτι είχε ισοφαρίσει το γκολ του Βασίν, ωστόσο στο β΄ μέρος οι Ρώσοι κατάφεραν με τα τέρματα των Μίραντσουκ και Μπουκάροφ να «σώσουν την παρτίδα».

Η προσεχής αντίπαλος της εθνικής ομάδας στους προκριματικούς του Μουντιάλ 2018, Βοσνία, επικράτησε με 2-1 της Αλβανίας στο «Ελμπασάν Αρένα». Ο Τζέκο στο 7΄ με πέναλτι και ο Λούλιτς στο 42΄ πέτυχαν τα γκολ για το συγκρότημα του Μπατζάρεβιτς. Πέντε λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους ο Όγκνιεν Βράνιες της ΑΕΚ τραυματίστηκε κι αντικαταστάθηκε από τον Στεφάνοβιτς.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Αλβανία-Βοσνία  1-2

(69΄ Μπάλαϊ - 7΄πεν. Τζέκο, 42΄ Λούλιτς)

Εσθονία-Κροατία 3-0

(1΄ Λουτς, 82΄ Βασίλιεφ, 83΄ Σενιόφ)

ΠΓΔΜ-Λευκορωσία 3-0

(40΄ Σπιρόφσκι, 63΄,69΄Πάντεφ)

Ρωσία-Βέλγιο    3-3

(3΄ Βασίν, 74΄ Μίραντσουκ, 90΄+2 Μπουκάροφ - 17΄πεν. Μιραλάς, 42΄,45΄ Μπεντέκε)

Αίγυπτος-Τόνγκο 3-0

(49΄ Καχράμπα, 56΄ Γιούσεφ, 63΄ Ελνενί

«Πάρτι» της Παρί Σεν Ζερμέν στη Βαρκελώνη και ραντεβού με Ντόρτμουντ στα ημιτελικά
Θρίαμβος για το Περιστέρι του Σπανούλη - Ιστορική πρόκριση στο Final Four του BCL
Γνώριμοι στην Ελλάδα οι διαιτητές στις ρεβάνς ΠΑΟΚ - Μπριζ και Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός
Γκάφα ολκής από οπαδούς της Μπαρτσελόνα - Επιτέθηκαν στο πούλμαν της ομάδας τους (vid)