Γιουβέντους-Μίλαν 2-1: Αήττητη η «Γηραιά Κυρία», φωνάζει η Μίλαν

Η Γιουβέντους πήρε το ντέρμπι με τη Μίλαν στο Τορίνο επικρατώντας με 2-1 χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 95' από τον Πάουλο Ντιμπάλα.

Ο Μπάκα είχε απαντήσει στο 43΄ στο γκολ του Μπενατιά, με το οποίο οι «μπιανκονέρι» προηγήθηκαν στο 30΄.
Στην επανάληψη η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι πίεζε σταθερά ενώ βρήκε απέναντί της και έναν εξαιρετικό Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα που εξουδετέρωνε κάθε πρωτοβουλία των γηπεδούχων ενώ σταμάτησε τον Γκονσάλο Ιγκουαΐν στο 94'.

Και ενώ ο χρόνος των καθυστερήσεων είχε ολοκληρωθεί στο 5ο λεπτό του έξτρα χρόνου ο Νταβίντε Μάσα έδειξε τα 11 μέτρα, για χέρι του Ντε Σίλιο σε σουτ του Λιχτσάινερ. Οι «ροσονέρι» διαμαρτυρήθηκαν έντονα, αλλά μάταια με τον Ντιμπάλα να δίνει τη χαριστική βολή και τη Γιουβέντους να παίρνει τη 15η φετινή εντός έδρας νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Μπαρτζάλι (46' Λίχτσταϊνερ), Μπονούτσι, Μπενατιά (78' Ρουγκάνι), Ασαμόα, Κεντίρα, Πιάνιτς, Άλβες, Ντιμπάλα, Πιάτσα (89' Κιν), Ιγκουαΐν
ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Σαπάτα, Παλέτα, Ρομανιόλι, Ντε Σίλιο, Πάσαλιτς (71' Πόλι), Σόσα, Μπερτολάτσι, Ντεουλοφέου, Μπάκα (55' Κούτσκα), Οκάμπος (90' Βανχιόνι)

Αποτελέσματα και πρόγραμμα:
Γιουβέντους-Μίλαν    2-1
(30΄ Μπενατιά, 90΄+ Ντιμπάλα - 43΄ Μπάκα)

NBA: Δραματική πρόκριση των Σίξερς στα playoffs, «ζωντανοί» οι Μπουλς
Εργκίν Αταμάν: «Έφυγε» από τη ζωή ο πατέρας του - Η ανακοίνωση της ΚΑΕ Παναθηναϊκός AKTOR
EOKAN: «Καμία ενημέρωση για θετικό δείγμα ποδοσφαιριστή της Εθνικής Ελλάδας»
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τους αγώνες του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ