Κουνάει… σεντόνι η Σοσιεδάδ

Μεγάλο διπλό πανηγύρισαν οι Βάσκοι στην Ανδαλουσία, επικρατώντας 3-2 της Μπέτις του Βίκτορ Σάντσεθ.

Η Σοσιεδάδ μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 9ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον ωραίο πλασέ του Μπαουτίστα, αλλά επτά λεπτά αργότερα, ο Μαντί έφερε το ματς στα ίσια για τους γηπεδούχους. Όμως, η ομάδα της Βασκονίας πήρε και πάλι το προβάδισμα με τον Πριέτο στο 26’. Η Μπέτις στο 59’ είχε δοκάρι με τον Σανάμπρια, αλλά έξι λεπτά αργότερα, ο Ρουμπέν Κάστρο ισοφάρισε για δεύτερη φορά. Το τελικό 3-2 σημείωσε για τους φιλοξενούμενους ο Πριέτο με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 73ο λεπτό.

Μπέτις: Αντάν, Ράφα Ναβάρο, Μαντί, Πεθέγια, Τόσκα, Ντουρμίζι, Πετρός (67' Χοακίν), Μπράσανατς (85' Ντονκ), Θεμπάγιος, Ζόνας Μάρτιν (21' Σανάμπρια), Ρουμπέν Κάστρο.

Σοσιεδάδ: Ρούγι, Οντριοθόλα, Νάβας, Ινίγκο Μαρτίνεθ, Γιούρι, Ιγιαραμέντι, Θουρουτούθα (81' Γκαρανέρο), Τσάμπι Πριέτο, Κανάλες (67' Ογιαρθάμπαλ), Μπαουτίστα (76' Ροντρίγκες), Βέλα.