Απειλεί την Γιουβέντους η Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρλίτης έχει 40 ζωές! Οι πρωταθλητές Ευρώπης, επιβεβαίωσαν χθες βράδι, μένοντας όρθιοι (3-3) μπροστά σε 40.000 φιλάθλους στο Sanchez Pizjuan, την ικανότητα να ξεπερνούν κάθε εμπόδιο ή ατυχία, αποφεύγοντας την ήττα από την Σεβίλη, στην μεταξύ τους επαναληπτική συνάντηση στην φάση των «16» (α’ ματς 3-0), όταν 13 λεπτά πριν το τέλος, αυτή έμοιαζε περισσότερο αναπόφευκτη.

Το γκολ του Καρίμ Μπενζεμά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, επέτρεψε στην ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν να συμπληρώσει 40 συνεχόμενα παιχνίδια αήττητη, δημιουργώντας πλέον νέο ρεκόρ στην Ισπανία, ξεπερνώντας εκείνο (με τα 39) που είχε σημειώσει η Μπαρτσελόνα του Λουίς Ενρίκε.

Εξασφαλίζοντας φυσικά συμμετοχή στα προημιτελικά του Copa del Rey και εξακολουθώντας τον στόχο του μαγικού «τρεμπλ» . Χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο που ξεκουράστηκε μαζί με τον Μόντριτς αλλά και τους τραυματίες Μπέιλ και Πέπε η Ρεάλ, δίχως έξι βασικούς η Σεβίλη, αφού ο Χόρχε Σαμπάολι, χαρακτήρισε «τελικό» την μεταξύ τους συνάντηση για το πρωτάθλημα την Κυριακή, ξανά στο ίδιο γήπεδο. Ντανίλο (10’ αυτογκόλ), Γιόβετιτς (53’) και Ιμπόρα (77’) τα γκολ της Σεβίλης, Μάρκο Ασένσιο (48΄), Σέρχιο Ράμος (83’ πέναλτι) εκείνα της Ρεάλ, πριν ο Μπενζεμά διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Ετσι οι Μαδριλένοι βρίσκονται πλέον ακόμα πιο κοντά στην καλύτερη πορεία στην ιστορία του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου, στα 43 ματς χωρίς ήττα που έχει η Γιουβέντους μεταξύ του 2011 και του 2012. Φυσικά, αυτό ανήκει σε δύο προπονητές: Αντόνιο Κόντε με 42 ματς και τον Ντελ Νέρι με ένα. Πριν το κυνήγι της Γιουβέντους, θα χρειαστεί να ξεπεράσει πλέον τη Νότιγχαμ που βρίσκονται στην ίδια θέση(40 αγώνες μεταξύ 1997 και 1998) και την Μίλαν (42 παιχνίδια μεταξύ 1992 και 1993). Στο πρωτάθλημα η Ρεάλ 28 παιχνίδια αήττητη. Το καλύτερο σερί στην ιστορία του πρωταθλήματος για τους Μαδριλένους είναι 31 παιχνίδια χωρίς να χάσει μεταξύ 1995-1996 και 1996-1997, ενώ το σχετικό στην La Liga ανήκει στην Ρεάλ Σοσιεδάδ του Ορμαετχέα, που συμπλήρωσε 38 παιχνίδια αήττητη μεταξύ του 1978 και του 1980.