Premier League: Ανατροπή με… τεσσάρα για Τότεναμ! (video)

Με τον καλύτερο τρόπο… έκλεισε τις υποχρεώσεις της στο 2016 η ομάδα του Λονδίνου, επικρατώντας εκτός έδρας 4-1 της Σαουθάμπτον.

Το «συγκρότημα» του Μαουρίτσιο Πελεγκρίνι δεν μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο ή για να… ακριβολογούμε, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με το πόδι στο… γκάζι και μόλις στο 2ο λεπτό ο Φαν Ντικ άνοιξε το σκορ για την Σαουθάμπτον.

Ωστόσο, στο 19’ ο Ντέλε Άλι έφερε το ματς στα ίσια με δυνατή κεφαλιά μέσα από την περιοχή και περίπου με τον ίδιο τρόπο, ο Χάρι Κέιν στο 52ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στην Τότεναμ. Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα στο 57’ για τους γηπεδούχους, καθώς ο Ρέντμοντ έκανε πέναλτι στον Ντέλε Άλι και είδε την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή Μάικ Ντιν.

Την… εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Χάρι Κέιν, ωστόσο, η προσπάθειά του ήταν… τραγική και η μπάλα πέρασε άουτ, πάνω από το δοκάρι του Φόρστερ. Μάλιστα, στο 71’ ο Ρόουζ είδε το σουτ του να σταματά στο δοκάρι του πορτιέρο της Σαουθάμπτον. Ωστόσο, στο 85’ ο Σον έκανε το 3-1 για τους φιλοξενούμενους και στο 87’ ο Ντελέ Άλι διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Σαουθάμπτον: Φόρστερ, Σοάρες, Φοντέ, Φαν Ντικ, Μπέρτραντ, Ντέιβις (72’ Χόιμπιεργκ), Ρομέου, Πρόουσε, Ροντρίγκες (72’ Λονγκ), Μπουφάλ (72’ Τάντιτς), Ρέντμοντ.

Τότεναμ: Γιορίς, Ουόλκερ, Ρόουζ, Βερτόγκεν, Ντάιερ, Ουανιάμα, Σισοκό (74’ Σον), Ντεμπελέ (82’ Ουίνκς), Άλι, Έρικσεν, Κέιν (89’ Γιάνσεν).