Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο

Χωρίς γκολ έμειναν οι Ελληνες που αγωνίζονται έξω από τα ελληνικά σύνορα. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Κώστας Μήτρογλου, είδε από τον πάγκο την μεγαλύτερη διάρκεια της νικηφόρας (0-1) αναμέτρησης της Μπενφίκα στο Εστορίλ.

Ο Κώστας Μανωλάς, αποχώρησε τραυματίας στο 85’, με πρόβλημα στο δεξί μηρό, από την αναμέτρηση της Ρόμα στο Τορίνο, που ολοκληρώθηκε με νίκη (1-0)της Γιουβέντους, ενώ ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος ήταν εκτός αποστολής, από την εκτός έδρας ισοπαλία(2-2) με την Χοφενχάιμ.

Ο Γιάννης Φετφατζίδης, όπως και την προηγούμενη αγωνιστική, έτσι και αυτή, έδωσε ασίστ, για το δεύτερο γκολ της Αλ Αχλί, ενώ ο Αντώνης Στεργάκης βρέθηκε την Τετάρτη ανάμεσα στα δοκάρια της Σλάβια Σόφιας σε όλη την διάρκεια της εκτός έδρας ισοπαλία (1-1), με την Λοκομοτίβ Πλόβντιβ.

Η παρουσία των Ελλήνων του εξωτερικού:

ΑΓΓΛΙΑ

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ):Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Σάντερλαντ.
Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (0-2) από την Γουλβς.
Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Εκτός αποστολής.

ΙΣΠΑΝΙΑ

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Β): Πέρασε αλλαγή στο 72ο λεπτό της νίκης (3-1) με την Αλμπαθέτε.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ):Εκτός αποστολής.
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λειψία): Εκτός αποστολής.
Κωστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Πέρασε αλλαγή στο 69’ στην εντός έδρας νίκη (1-0) με την Αουγκσμπουργκ.
Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός αποστολής.
Θανάσης Πέτσος (Βέρντερ Βρέμης): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Πέρασε αλλαγή στο 61’ στην εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Μπραουνσβάικ.
Χάρης Μαυρίας (Καρλσρούη): Αγωνίστηκε σε όλη την διάρκεια, στην εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Μπραουνσβάικ.
Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Πέρασε αλλαγή στο 70’, στη νίκη (3-0) επί της δεύτερης ομάδας της Βέρντερ Βρέμης.
Παναγιώτης Μπάλας (Σόνενχοφ Γκρόσμπαχ): Εκτός αποστολής.
Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ): Εκτός αποστολής.
Τάσος Λαγός (Βίτσμπουργκερ Κίκερς): Στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη (3-0) με την Στουτγκάρδη.

ΙΤΑΛΙΑ

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Γιουβέντους, αντικαταστάθηκε τραυματίας , με πρόβλημα στο δεξί μηρό στο 85’.
Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Πολύ καλός στην εντός έδρας νίκη (2-0)επί της Κροτόνε.
Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Εκτός αποστολής
Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Αγωνίστηκε σε όλη την διάρκεια της εκτός έδρας νίκης (0-3) στην Πεσκάρα
Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια):Στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη (0-3) με την Πεσκάρα.
Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι): Εκτός αποστολής.
Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Στον πάγκο στην εντός έδρας ήττα (2-0) από την Εμπολι.
Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα):Εκτός αποστολής.
Γιώργος Μακρής (Πίζα):Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Σούνας (Μονόπολι):Ξεκίνησε βασικός, αλλά αντικαταστάθηκε στο 55’ στην εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Ακράγκας.
Αλέξανδρος Μουζακίτης (Μονόπολι): Εκτός αποστολής.
ΓΑΛΛΙΑ
Τάσος Δώνης (Νις): Στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη (2-1) με την Ντιζόν.

ΒΕΛΓΙΟ

Νίκος Καρέλης (Γκενκ):Αγωνίστηκε σε όλη την διάρκεια της εντός έδρας ισοπαλίας (2-2) με την Σταντάρ Λιέγης.
Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν):Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1-3) επί της Βέστερλο.
Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά):Εκτός αποστολής.
Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Εκτός αποστολής.
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-0) με την Μουσκρόν.
Μιχάλης Μανιάς (Βέστερλο):Πέρασε αλλαγή στο 87’ της εντός έδρας ήττα (1-3) με την Λόκερεν.
Δημήτρης Γούτας (Κορτράικ): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (5-1) από την Μπριζ.
Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ):Στον πάγκο, στην εκτός έδρας ήττα (5-1) από την Μπριζ.
Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Μπέβερεν

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ):Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-1) με την Χέρενφεν.
Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Στον πάγκο στην εντός έδρας ήττα (2-1) με την ΑΖ Αλκμααρ.
Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής.
Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη (1-2) με την Τβέντε.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Πέρασε αλλαγή στο 68’ της εκτός έδρας νίκης (0-1)με την Εστορίλ.
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Πέρασε αλλαγή στο 89’ στην εκτός έδρας νίκη (0-1) με την Εστορίλ.

ΣΚΟΤΙΑ

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Αγωνίστηκε σε όλη την εντός έδρας ήττα (1-2) με την Ρέηντζερς.

ΑΥΣΤΡΙΑ

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Αγωνίστηκε σε όλη την διάρκεια της εντός έδρας νίκης (3-0) με την Ριντ

ΚΡΟΑΤΙΑ

Σάββας Γκέντζογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (0-1) με την Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Λοκομοτίβ Πλόβντιβ.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Αχλί): Πέρασε αλλαγή στο 46’ και έδωσε την ασίστ στο δεύτερο γκολ της εκτός έδρας νίκης (2-3) επί της Αλ Τααβόν.

ΑΕΚ: Αυτός είναι ο λόγος που αναβλήθηκε η απολογία Χιμένεθ!
ΑΕΚ: Θα έχει θέματα ο Χιμένεθ αν δεν προκριθεί; (photos)
Τρομερό! 29χρονος τυφλώθηκε από έντονο οργασμό!
ΠΑΟΚ και ΑΕΚ θέλουν παίκτη από τον Παναθηναϊκό (photo)