Σπάρτη - Ολυμπιακός 0-1: Τέλειωσε με άριστα...

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Ολυμπιακού από τη Σπάρτη (0-1) χάρη σε γκολ του Μανθάτη.

Οι «ερυθρόλευκοι» τέλειωσαν με… άριστα τις υποχρεώσεις τους στον όμιλό τους στο κύπελλο Ελλάδας, αφού κατάφεραν και πήραν τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς, χωρίς μάλιστα να δεχθούν τέρμα.

Ο Πάολο Μπέντο χρησιμοποίησε αρκετούς ποδοσφαιριστές που δεν είχαν πολύ χρόνο συμμετοχής, όμως ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος από το πρώτο κιόλας λεπτό.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν την ευκαιρία να σκοράρουν σε αρκετές περιπτώσεις.

Από την πλευρά της η Σπάρτη, που μπήκε δειλά στον αγώνα, ξεθάρρεψε μετά το 25' και ισορρόπησε το ματς. Μάλιστα είχε και δύο καλά σουτ με τον Παπαχρήστο, που όμως δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον νεαρό Χουτεσιώτη.

Στο β' ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν κάπως τον ρυθμό τους κι έφτασαν στο γκολ. Αφού στο 64' ο Ανδρούτσος έχασε εξαιρετική ευκαιρία, στο 66' και σε σέντρα του Πάρντο από δεξιά, ο νεοεισελθλών (στη θέση του Μάριν) Μανθάτης πετάχθηκε στο δεύτερο δοκάρι και έκανε το 1-0. Η φλυαρία κυριάρχησε από εκεί και πέρα κι έτσι τα λεπτά κύλησαν και το σκορ παρέμεινε ως το τέλος.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φ. Αρσενίεβιτς - Μποτία

ΣΠΑΡΤΗ: Μελίσσας, Καρτσαμπάς, Γκαλίτσιος, Γιαννίτσης, Παπαχρήστος (70′ Φ. Αρσενίεβιτς), Αναστασόπουλος, Μπανούσης, Κατσίκης, Ν. Αρσενίεβιτς, Ηλιόπουλος, Βελλίνης (80' Χάδιαρης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χουτεσιώτης, Ρέτσος (79' Βούρος), Ντε Λα Μπέγια (75' Τσιμίκας), Βιάνα, Μποτία, Καμπιάσο, Μπουχαλάκης, Ντομίνγκες, Μάριν (57' Μανθάτης), Πάρντο, Ανδρούτσος.

Το 7ο Motor Festival του ΟΑΚΑ στέλνει και κοινωνικά μηνύματα
Κούγιας: «Έχω μιλήσει με Γκαλίτσιο»
Ουζουνίδης: «Δεν έχουμε χρόνο»
Πέμπτος ο Σπανάκης στην Ολλανδία
Βασίλης Δήμας: «Σείστηκε» η Βέροια στη μουσική συνάντησή του επί σκηνής με τον Σταμάτη Γονίδη
Πανελλήνιες 2017: SOS θέματα για τη Νεοελληνική Γλώσσα
Πτώση αεροσκάφους Mirage 2000 της Πολεμικής Αεροπορίας στις Σποράδες
Education Festival: Δωρεάν σεμινάρια Μηχανολογίας-Μεταφορών από ΙΕΚ ΑΛΦΑ και Mediterranean College

Περισσότερα
ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Απόφαση τη Δευτέρα για τον τελικό της ντροπής
Με μία μικρή καθυστέρηση θα βγει η απόφαση για τα…
ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Βγαίνει η απόφαση για τον τελικό της ντροπής!
Το απόγευμα της Πέμπτης (25/5, 16:00) θα απολογηθούν οι δύο…
Παναθηναϊκός: Παρέμβαση για αφαίρεση βαθμών σε ΠΑΟΚ λόγω επεισοδίων στον τελικό!
Πρόσθετη παρέμβαση της Πειθαρχικής Επιτροπής της ΕΠΟ στην εκδίκαση των…
Ολυμπιακός: Αυτός είναι ο σχεδιασμός στο Λιμάνι
Το κυρίαρχο θέμα που απασχολεί άπαντες στους «ερυθρόλευκους» είναι αυτό…