Τι έκαναν το ΣΚ οι Έλληνες του εξωτερικού

Δύο γκολ αλλά πολλές καλές εμφανίσεις, είχαν οι Ελληνες που αγωνίζονται στα γήπεδα του κόσμου.

Ο Κολοβός άνοιξε το σκορ στη ευρεία εκτός έδρας νίκη (1-4) της Μαλίν, ενώ ο Βέργος ισοφάρισε (2-2) για την δεύτερη ομάδα της Ρεάλ, μόλις 14 λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς με την Μενσαχέρο.

Εξαιρετική η εμφάνιση του Ορέστη Καρνέζη στην εκτός έδρας νίκη (1-3) της Ουντινέζε στο Μπέργκαμο, απέναντι στην Αταλάντα , δύο ασίτ έδωσε ο Χολέμπας, από ισάριθμες εκτελέσεις φάουλ, στη μεγάλη νίκη (3-2) της Γουότφορντ με την Εβερτον. Από ασίστ του Φετφατζίδη προήλθε και το γκολ στη νίκη (1-0) της Αλ Αχλί .
Από τον πάγκο παρακολούθησε ο Κώστας Μήτρογλου τη νίκη (2-1) της Μπενφίκα επί της Σπόρτινγκ στο ντέρμπι της Λισαβόνας, δεν αγωνίστηκε ο Καρέλης, αφού αναβλήθηκε το παιχνίδι της Γκενκ.

Η παρουσία των Ελλήνων του εξωτερικού:

ΑΓΓΛΙΑ

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Από τους πρωταγωνιστές στη μεγάλη νίκη (3-2) της Γουότφορντ επί της Εβερτον, καθώς έδωσε δύο ασίστ.
Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Πέρασε αλλαγή στο 60’, στην εκτός έδρας ήττα (3-0)από την Ντέρμπι.
Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Εκτός αποστολής.

ΙΣΠΑΝΙΑ

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Β): Πέρασε αλλαγή στο 72ο λεπτό και σκόραρε στο 86ο, σημειώνοντας το γκολ της ισοφάρισης (2-2) στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Μενσαχέρο.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Ηταν βασικός αλλά αντικαταστάθηκε στο 75’ στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1 με την Κολωνία.
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λειψία): Εκτός αποστολής, λόγω τραυματισμού.
Κωστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Ξεκίνησε βασικός αλλά αντικαταστάθηκε στο 82’ στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από το Αμβούργο.
Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός αποστολής.
Θανάσης Πέτσος (Βέρντερ Βρέμης): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Ξεκίνησε βασικός, αλλά αντικαταστάθηκε στο 70’ στην εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Ντιναμό Δρέσδης.
Χάρης Μαυρίας (Καρλσρούη): Αγωνίστηκε σε όλη την διάρκεια, στην εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Ντιναμό Δρέσδης.
Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Ξεκίνησε βασικός και αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο στην εκτός έδρας ήττα (3-0) από το Μαγδεβούργο.
Παναγιώτης Μπάλας (Σόνενχοφ Γκρόσμπαχ): Εκτός αποστολής.
Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ): Εκτός αποστολής.
Τάσος Λαγός (Βίτσμπουργκερ Κίκερς): Στον πάγκο στην εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Σαντχάουζεν.

ΙΤΑΛΙΑ

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Εξαιρετικός στην εκτός έδρας νίκη (1-3)επί της Αταλάντα στο Μπέργκαμο
Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Εκτός αποστολής
Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Αγωνίστηκε σε όλη την διάρκεια της εντός έδρας ισοπαλίας (0-0) με την Εμπολι
Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Στον πάγκο στην εκτός έδρας ισοπαλία (0-0)με την Εμπολι
Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι): Ξεκίνησε βασικός αλλά αντικαταστάθηκε στο 41’ στην εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Πίζα.
Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Ξεκίνησε βασικός αλλά αντικαταστάθηκε στο 54’ στην εντός έδρας ήττα (0-5)αποό τη Νάπολι.
Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα):Εκτός αποστολής.
Γιώργος Μακρής (Πίζα): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Σούνας (Μονόπολι): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (1-3) από την Ματέρα.
Αλέξανδρος Μουζακίτης (Μονόπολι): Εκτός αποστολής.

ΓΑΛΛΙΑ
Τάσος Δώνης (Νις): Στον πάγκο στην εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Παρί Σ.Ζ.

ΒΕΛΓΙΟ

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Αναβλήθηκε η εκτός έδρας αναμέτρηση με την Βάαλσταντ.
Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν):Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Ζούλτε Βάρεγκεμ.
Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής.
Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Εκτός αποστολής.
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά):Στον πάγκο στην εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Εουπεν.
Μιχάλης Μανιάς (Βέστερλο):Πέρασε αλλαγή στο 70’ της εκτός έδρας ήττα (3-1) με την Σταντάρ Λιέγης.
Δημήτρης Γούτας (Κορτράικ): Ξεκίνησε βασικός, αλλά αντικαταστάθηκε στο 76’ στην εντός έδρας ήττα (0-1) από την Σιντ Τρούιντεν.
Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ):Στον πάγκο, στην εντός έδρας ήττα (0-1) από την Σιτν Τρούιντεν.
Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Σημείωσε (35’) το πρώτο γκολ στη εκτός έδρας νίκη (1-4) επί της Μουσκρόν.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ):Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Τσβόλε.
Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη (1-0) με τον Αγιαξ.
Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής.
Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Στον πάγκο στην εντόςέδρας ήττα (0-4) από την Φέγενορντ.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Σπόρτινγκ.
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Πέρασε αλλαγή στις καθυστερήσεις στην εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Σπόρτινγκ.
Τάσος Καραμάνος (Φιρεϊρένσε): Ξεκίνησε βασικός, αλλά αντικαταστάθηκε στο 74’, στην εντός έδρας ήττα (0-4) από την Πόρτο.

ΣΚΟΤΙΑ

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Αγωνίστηκε σε όλη την εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Ινβερνές.

ΑΥΣΤΡΙΑ

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Αγωνίστηκε σε όλη την διάρκεια της εντός έδρας ήττα (0-1) από την Σάλτσμπουργκ

ΣΛΟΒΑΚΙΑ

Βασίλης Πλιάτσικας (Σλόβαν Μπρατισλάβας):Εκτός αποστολής.
ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντζογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Εκτός αποστολής.
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας):Πέρασε σαν αλλαγή στο 10’, αντικαθιστώντας τον βασικό τερματοφύλακα της Σλάβια, πετκόφ, στην εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Μοντάνα.
ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Αχλί): Εδωσε την ασίστ για το μοναδικό γκολ στη νίκη (1-0) επί της Αλ Ραέντ.

Τσάβες: «Στόχος πάντα να κερδίζουμε»
Ολυμπιακός: Πάει Τορίνο ο Μαρινάκης
ΑΕΚ: Οι προβληματισμοί Χιμένεθ για Ολυμπιακό
Παναθηναϊκός Superfoods: Φορτσάρει για την πρόβα με Εφές
Τεράστια η ανταπόκριση για τη 10χρονη Νεφέλη - Συγκεντρώθηκαν τα χρήματα
Είδηση - «βόμβα»: Αλλάζουν τα όρια ταχύτητας στις Εθνικές Οδούς!
Νέες σοκαριστικές λεπτομέρειες: Οι οδηγίες του GPS προκάλεσαν το πολύνεκρο τροχαίο στη Θεσσαλονίκη;
Σεισμός Μεξικό: Δεκάδες νεκροί και εγκλωβισμένοι σε φλεγόμενα κτήρια (pics+vid)