Ο Τέβες «καθάρισε» το «Superclasico»! (video)

Ενας λαμπερός Κάρλος Τέβες, σκόραρε δύο φορές στο τελευταίο ημίωρο, οδηγώντας την Μπόκα Τζούνιορς, που βρέθηκε πίσω στο σκορ (2-1,) να κερδίσει την Ρίβερ Πλέιτ με 4-2 στο «El Monumental» σε ένα συναρπαστικό «Superclasico».

Επιτυχία που «έστειλε» την Μπόκα στην κορυφή της Primera A με 28 βαθμούς σε 13 αγώνες, ένα βαθμό μπροστά από την Εστουντιάντες, που έχασε 3-2 στο Σαν Μαρτίν, και την Σαν Λορέντσο ,που νίκησε με 3-2 την Ουνιόν το Σάββατο.

«Εκανα ένα μεγάλο αγώνα,» δήλωσε ο Τέβες, που ίσως να έπαιξε στο τελευταίο του Superclasico του, μιας και δημοσιεύματα αναφέρουν ότι σκέφτεται την προσφορά 40 εκατ. ευρώ από την Κίνα και την Σναγκάι Σενχουά. «Οι οπαδοί της Μπόκα ξέρουν ότι θα πέθαινα γι 'αυτή την φανέλα. Αισθάνομαι πάντα αυτούς τους αγώνες, γιατί τους αντιμετωπίζω σαν φίλαθλος» συμπλήρωσε.

Ο προπονητής της Μπόκα Γκιγιέρμο Μπάρος Σκελότο, είπε ότι ο Τέβες ήταν το κλειδί της επιτυχίας για την ομάδα του και ελπίζει να τον πείσει να μείνει τουλάχιστον μέχρι το τέλος της σεζόν τον Ιούνιο. «Θα μιλήσω μαζί του, ξέρει τι θέλουμε,» είπε ο Μπάρος Σκελότο. «Χτίσαμε μια ομάδα γύρω από αυτόν. Ας αφήσει τους Κινέζους να περιμένουν άλλους έξι μήνες». Η Μπόκα έχει κερδίσει τώρα τρεις αγώνες στη σειρά, σημειώνοντας 10 γκολ, από την στιγμή της επιστροφής του πλει μέικερ , Φερνάντο Γκάγκο , μετά από μια μακρά περίοδο απουσίας, εξαιτίας τραυματισμού.

«Σιγή ενός λεπτού για την Ρίβερ που πέθανε,» τραγουδούσαν οι παίκτες της Μπόκα στα αποδυτήρια.
Ο προπονητής της Ρίβερ Πλέιτ, Μαρσέλο Γκαγιάρδο, έκανε δύο αμφιλεγόμενες αλλαγές νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, όταν η ομάδα του ήταν μπροστά στο σκορ, και παρέδωσε την πρωτοβουλία στην Μπόκα. Ο Γκαγιάρδο έβγαλε εκτός του πλέι μέικερ Αντρές Ντ’ Αλεσάντρο και τον επιθετικό Σεμπάστιαν Ντριούσι, έχοντας στο μυαλό του τον τελικό του Κυπέλλου Αργεντινής, την ερχόμενη Πέμπτη, εναντίον της Ροσάριο Σεντράλ, που θα χαρίσει στην νικήτρια μια θέση στο Copa Libertadores, το επόμενο έτος.

Ο Τέβες ισοφάρισε στο 62ο λεπτό, όταν εκμεταλλεύτηκε ένα τρομερό λάθος του νέου τερματοφύλακα Αουγκούστο Μπατάλια. Ο πρώην επιθετικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Μάντσεστερ Σίτι και Γιουβέντους , σκόρερε ξανά με ένα τρομερό σουτ στο 82ο λεπτό, πριν ο Ρικάνρτο Σεντουριόν, που είχε περάσει αλλαγή , διαμορφώσει τις αποστάσεις της νίκης στις καθυστερήσεις. Ο Τέβες είχε δημιουργήσει επίσης το γκολ του Βάλτερ Βου (14΄), που άνοιξε το σκορ σε ένα από τα καλύτερα πρόσφατα superclasicos. Η Ρίβερ αν και γύρισε το σκορ με τον Ντριούσι (πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος με εννέα γκολ), στο 35ο λεπτό και τον Λούκας Αλάριο πέντε λεπτά αργότερα, δεν μπόρεσε στο τέλος να αποφύγει την ήττα.

Παναθηναϊκός AKTOR: Ο σχολιαστής της EuroLeague αποθεώνει το ΟΑΚΑ - «Έτρεμα από αδρεναλίνη»
ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Δείπνο συσπείρωσης από τον Λουτσέσκου πριν το μεγάλο ντέρμπι τίτλου
NBA: Πάσχει από παράλυση Bell ο Τζοέλ Εμπίντ