Τι έκαναν το Σαββατοκύριακο οι Έλληνες του εξωτερικού

Τρία γκολ, όπως και την περασμένη εβδομάδα, τα δύο από αυτά ικανά να χαρίσουν βαθμούς, είναι ο απολογισμός των Ελλήνων του εξωτερικού.

Μάλιστα ο Μπάμπης Λυκογιάννης που σκόραρε για δεύτερη στην σειρά αγωνιστική, πανηγύρισε μαζί με την ομάδα του Στουρμ Γκαρτς, την άνοδο στην κορυφή της Αυστρίας. Ο Διαμαντάκος σημείωσε (80') γκολ από το σημείο του πέναλτι, αλλά δεν ήταν εύστοχος στο δεύτερο που ανέλαβε να εκτελέσει στο 90', στερώντας την ισοπαλία στην Καρλσρούη απέναντι στην Γκρόιτερ Φιρθ.

Ο Γιάννης Φετφατζίδης πέτυχε το πέμπτο από τα έξι γκολ της Αλ Αχλί, στη νίκη (6-3) επί της Αλ Φαϊσαλί. Τόσο αυτός όσο και ο Διαμαντάκος, είχαν περάσει στον αγώνα ως αλλαγή.
Εξαιρετική η παρουσία των Σωκράτη Παπασταθόπουλου και Κώστα Μανωλά στις νίκες της Ντόρτμουντ (4-1 την Γκκλάντμπαχ) και της Ρόμα (2-0 την Λάτσιο).

Η παρουσία των Ελλήνων του εξωτερικού:

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Αγωνίστηκε σε όλη την διάρκεια της εκτός έδρας ήττας (3-1) της Γουότφορντ από την Γουέστ Μπρομ.
Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Πέρασε αλλαγή στο 79?, στη νίκη (2-1) επί της Νιούκαστλ.

IΣΠΑΝΙΑ
Νίκος Βέργος (Ρεάλ Β): Στον πάγκο στην εντός έδρας ισοπαλία (1-1), με την Αρτίστικο Ναβαλκαρνέρο.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Αγωνίστηκε σε όλη την διάρκεια της μέγάλης νίκης (4-1) της Ντόρτμουντ επί της Γκλάντμπαχ.
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λειψία): Εκτός αποστολής.
Κωστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Αγωνίστηκε σε όλη την ισόπαλη (1-1) εντός έδρας αναμέτρηση, με την Αιντραχτ Φρανκφούρτης.
Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός αποστολής.
Θανάσης Πέτσος (Βέρντερ Βρέμης): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Σημείωσε με πέναλτι (80?) το μοναδικό γκολ της Καρλσρούης στην ήττα (1-2) από την Γκρόιτερ Φιρθ, αλλά έχασε από το ίδιο σημείο ένα ακόμα (90?), στερώντας την ισοφάριση από την ομάδα του.
Χάρης Μαυρίας (Καρλσρούη): Πέρασε αλλαγή στο 56? στην εντός έδρας ήττα (1-2) από την Γκρόιτερ Φιρθ.
Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Αγωνίστηκε σε όλη την αναμέτρηση με τους ερασιτέχνες της Μάιντς, που ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ.
Παναγιώτης Μπάλας (Σόνενχοφ Γκρόσμπαχ): Εκτός αποστολής.
Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ): Εκτός αποστολής.
Τάσος Λαγός (Βίτσμπουργκερ Κίκερς): Στον πάγκο στην εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Φορτούνσα Ντίσελντοφ.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Αγωνίστηκε σε όλη την διάρκεια του ντέρμπι της Ρόμα με την Λάτσιο (2-0) και ήταν εξαιρετικός.
Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-0) με την Σαλερνιτάνα.
Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Στον πάγκο στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Πεσκάρα.
Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα):Εκτός αποστολής.
Γιώργος Μακρής (Πίζα): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Σούνας (Μονόπολι): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην νίκη (1-0) επί της Τάραντο.
Αλέξανδρος Μουζακίτης (Μονόπολι): Ηταν στον πάγκο στην νίκη (1-0) επί της Τάραντο.

ΓΑΛΛΙΑ
Τάσος Δώνης (Νις): Πέρασε αλλαγή στο 83? στη νίκη (3-0) της Νις απέναντι στην Τουλούζ.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Αγωνίστηκε σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης με την Λόκερεν, όπου η Γκενκ γνώρισε εντός έδρας ήττα (1-2).
Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν):Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Γκενκ.
Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής.
Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ):Πέρασε αλλαγή στο 86' στην εντός έδρας ήττα (1-3) από την Αντερλεχτ.
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά):Στον πάγκο στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Σταντάρ Λιέγης , που διακόπηκε στο 90ο λεπτό και ενώ το σκορ ήταν 1-3.
Μιχάλης Μανιάς (Βέστερλο):Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Γούτας (Κορτράικ):Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (1-3) από την Αντερλεχτ.
Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ):Στον πάγκο, στην εντός έδρας ήττα (1-3) από την Αντερλεχτ.
Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν):Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Εουπεν. Στο 52? παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ):Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Τβέντε.
Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Στον πάγκο στην εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Βίλεμ.
Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής.
Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Εκτός αποστολής.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Αγωνίστηκε σε ολόκληρο το εκτός έδρας ματς με την Μαρίτιμο, όπου η Μπενφίκα γνώρισε την ήττα (2-1).
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα):Στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Μαρίτιμο.
Τάσος Καραμάνος (Φιρεϊρένσε): Ξεκίνησε βασικός, αλλά αντικαταστάθηκε, στην εντός έδρας ήττα (0-2) από την Αρούκα.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Φάνης Γκέκας (Σιόν):Στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Σεντ Γκάλεν.

ΣΚΟΤΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Στον πάγκο στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Πάτρικ Θίλστ.

ΑΥΣΤΡΙΑ

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς):Σκοραρε ξανά για δεύτερη στη σειρά αγωνιστική. Αυτή την φορά πέτυχε το δεύτερο γκολ της Στουρμ Γκρατς στην εκτός έδρας νίκη (4-0) επί της Βόλφσμπεργκερ. Επιτυχία που της επέτρεψε να ανέβει στην κορυφή.
ΣΛΟΒΑΚΙΑ

Βασίλης Πλιάτσικας (Σλόβαν Μπρατισλάβας):Εκτός αποστολής.
ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντζογλου (Χάιντουκ Σπλιτ):Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Σλάβεν Κοπρόβνιτσα.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας):Ηταν στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Λέφσκι.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ηλίας Ιγνατίδης (Βάσας):Εκτός αποστολής.
ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Αχλί): Μπήκε αλλαγή και σημείωσε το πέμπτο από τα έξι γκολ της ομάδας του, στη νίκη (6-3) επί της Αλ Φαϊσαλί.

Eurojackpot: Αντίστροφη μέτρηση για την κλήρωση των 63 εκατ. ευρώ
Στις 6 Ιουνίου η ψηφοφορία για κατάργηση του VAR!
Ρεπόρτερ της ΕΡΤ κατά Τερίμ: «Το είχα πει ότι δεν θα πήγαινε καλά η ομάδα»
Παναθηναϊκός: Και επίσημα παρελθόν ο Φατίχ Τερίμ - Το «αντίο» του Τούρκου