ΑΟ Χανίων – Ολυμπιακός 0-4: Περίπατος στην Κρήτη

Χωρίς να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα με σκορ 4-0 από την έδρα του ΑΟ Χανίων.

Οι ερυθρόλευκοι ήλεγξαν το παιχνίδι από το ξεκίνημά του και δεν δυσκολεύτηκαν να φύγουν με το διπλό από την Κρήτη.

Ο Πάολο Μπέντο έκανε ροτέισον, όμως οι ποδοσφαιριστές που αγωνίστηκαν έδειξαν καλό πρόσωπο και κατάφεραν να αφήσουν ικανοποιημένο τον κόσμο που βρέθηκε στις κερκίδες, από το θέαμα που προσέφεραν.

Το σκορ άνοιξε στο 16' ο Καμπιάσο, με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή και διπλασίασε τα τέρματα ο Ιντέγε στο 25' με κοντινό πλασέ, μετά από γύρισμα του Φιγκέιρας, ενώ στο 42' και σε κόρνερ του Μαρίν, ο Θεολόγου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, για να κλείσει το ημίχρονο στο 0-3.

Με το ξεκίνημα του β' ημιχρόνου (49'), ο Πάρντο με βολίδα έξω από την περιοχή έκανε το 4-0. Στο 69' ο Καρντόσο πέτυχε ένα υπέροχο γκολ, αλλά ακυρώθηκε ως οφ σάιντ κι έτσι πάλι δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει το πρώτο τέρμα με την ερυθρόλευκη φανέλα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σελίμος (Λακωνίας)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μποτία

ΧΑΝΙΑ (Θοδωρής Γκάτζιος): Αθανασιάδης, Ζέρης, Ηρακλής, Θεολόγου, Δαμιανάκης, Φουρλάνος (71' Βαρούχας), Γκεμίσης, Τσουκάνης, Νικολόπουλος (46' Ντούμος), Μανιάς, Λύρας (58' Σταματής).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Χουτεσιώτης, Φιγκέιρας, Ντε Λα Μπέγια (77' Τσιμίκας), Μποτία, Καμπιάσο, Ρομαό, Μπουχαλάκης, Μαρίν, Μανθάτης (65' Ανδρούτσος), Πάρντο, Ιντέγε (46' Καρντόσο).

Premier League: Η Τσέλσι αποφάσισε να «χωρίσει» με τον Ποτσετίνο
Αποχωρεί από τους πάγκους ο Κλαούντιο Ρανιέρι
«Τέλος» στην καριέρα του βάζει ο Στέφανος Αθανασιάδης
Euroleague Final Four 2024: «Θέλω ελληνικό τελικό, ηγέτης ο Σλούκας» - Όσα δήλωσε ο Αταμάν