Γιβραλτάρ – Ελλάδα 1-4: Με τρίλεπτο ξέσπασμα (photos)

Πετυχαίνοντας τρία τέρματα σε ισάριθμα λεπτά η Ελλάδα επικράτησε 4-1 του Γιβραλτάρ κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση.

Δεν μπορεί να κριθεί η αναμέτρηση της Ελλάδας με το Γιβραλτάρ καθώς η διαφορά επιπέδου ανάμεσα στις δύο ομάδες είναι τεράστια. Κάτι που φάνηκε στο τέλος του πρώτου μέρους με την Ελλάδα να σημειώνει τρία τέρματα σε ισάριθμα λεπτά και να φτάνει στο τελικό 4-1.

Αν… ενόχλησε κάτι από το παιχνίδι ήταν το γεγονός πως η Ελλάδα σίγουρα μπορούσε να φτάσει σε ακόμα περισσότερα τέρματα, που παίζουν ρόλο σε περίπτωση που υπάρξει ισοβαθμία στην κορυφή του ομίλου στο μέλλον.

Από το ξεκίνημα το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας μας μπήκε με στόχο να φτάσει σε ένα γρήγορο τέρμα και να διώξει κάθε άγχος. Ο Μήτρογλου στο 10’ με εντυπωσιακό εναέριο σουτ άνοιξε το σκορ, δείχνοντας πως θα καθάριζε γρήγορα.

Παρόλα αυτά, το Γιβραλτάρ αντέδρασε αφού η Ελλάδα έδωσε χώρο στην αντίπαλό της και ο Γουόλκερ στο 26’ με εντυπωσιακό σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Στη συνέχεια η Ελλάδα δυσκολεύτηκε στη δημιουργία φάσεων, ωστόσο ήρθε το ξέσπασμα για να διαμορφωθεί και το τελικό αποτέλεσμα.

Στο 44’ ο Βάισμαν με αυτογκόλ έκανε το 2-1 για την Ελλάδα με τον Φορτούνη στο επόμενο λεπτό να ξεπερνάει τον γκολκίπερ του Γιβραλτάρ και να κάνει το 3-1. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ήταν η σειρά του Τοροσίδη με δυνατό σουτ από τα πλάγια να νικήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ και να γράψει το τελικό σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπορεί η Ελλάδα να είχε αρκετές ευκαιρίες, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα για να μείνει το υπέρ της 4-1 και να ξεκινήσει έτσι θετικά την πορεία της στα προκριματικά.

Αν υπάρχει κάτι αρνητικό, είναι το ότι και η Βοσνία και το Βέλγιο που είναι οι ομάδες με τις οποίες η Ελλάδα θα διεκδικήσει την πρόκριση, επικράτησαν των Εσθονίας και Κύπρου αντίστοιχα.