Παιδική χαρά η άμυνα και ήττα για την Ελλάδα

Κουτουλούσαν οι αμυντικοί της Ελλάδας σε ολόκληρο το παιχνίδι με την Ισλανδία με αποτέλεσμα να πάει στράφι το 2-0 του μισαώρου και να γνωρίσει την ήττα με 3-2!

Δύο πρόσωπα έδειξε η Εθνική Ελλάδας στη φιλική της αναμέτρηση με αντίπαλο την Ισλανδία. Μπορεί να αγωνίστηκε με ενδεκάδα που δύσκολα θα έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στην προσπάθεια για πρόκριση στα τελικά του Μουντιάλ, ωστόσο στην άμυνα τα πράγματα ήταν τραγικά με την Ισλανδία να φτάσει στη μεγάλη ανατροπή και να επικρατεί 3-2 παρά του ότι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-0 στο πρώτο μισάωρο.

Το ξεκίνημα ήταν ονειρικό και στο 19’ ο Τοροσίδης κέρδισε το πέναλτι με τον Φορτούνη να ευστοχεί και να ανοίγει το σκορ. Η ψυχολογία πήγε με το μέρος της Ελλάδας και έτσι έφτασε και σε δεύτερο γκολ στο 31’ όταν ο Φορτούνης με ωραίο σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης κάνοντας το 2-0.

Στη συνέχεια ωστόσο, η τραγική αμυντική λειτουργία της Ελλάδας την πρόδωσε καθώς δέχτηκε τρία τέρματα που προήλθαν από στημένες φάσεις. Στο 34’ ο Τραούστασον που είχε μεγάλη ευκαιρία ένα λεπτό νωρίτερα, εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα της Ελλάδας και μείωσε σε 2-1.

Στην επανάληψη ο Τζιόλης είχε δοκάρι για το 3-1, ωστόσο στο τελευταίο 20λεπτο η Ισλανδία έκανε ό,τι ήθελε για να φτάσει στην ανατροπή. Στο 70’ ο Ίνγκασον με ωραία γυριστή κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2 για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα από νέα κεφαλιά του Σίγκθορντσον στο 82’.

Πάσχα γεμάτο μπάλα με ντέρμπι Λίβερπουλ – Τότεναμ και Ρόμα - Γιουβέντους
Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων το φάιναλ φορ της Elite League
Ο Τζο Μπαίντεν θα τιμήσει την Κέιτι Λεντέκι με το Προεδρικό Μετάλλιο της Ελευθερίας