Bundesliga: Διπλό για Ανόβερο

Με το «διπλό» από την έδρα του Αμβούργου, έπειτα από 11 χρόνια έφυγε το Ανόβερο, επικρατώντας 2-1 στο ντέρμπι του Βορρά στην Γερμανία.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 6ο λεπτό με τον Γκρέγκοριτς και στο 27’ το φάουλ του Ντίαζ σταμάτησε στο δοκάρι. Ωστόσο, στην «επανάληψη» ο Μπεχ πήρε πέναλτι από τον Σπάχιτς στο 60’ και ο Κιγιοτάκε έκανε το 1-1 από τα 11… βλήματα. Μάλιστα, επτά λεπτά αργότερα, ο Σανέ με κεφαλιά έκανε το 2-1 για το Ανόβερο.

Αμβούργο: Άντλερ, Ντικμάιερ, Τζουρού, Σπάχιτς, Όστρολεκ, Ντίαζ, Χόλτμπι (88' Κλέμπερ), Μίλερ, Γκρέγκοριτς (73' Ιλίσεβιτς), Σίπλοκ (81' Όλιτς), Λασόγκα

Ανόβερο: Τσίλερ, Μαρσέλο, Σακάι, Σουλζ, Άλμπορνοζ, Σμίντεμπαχ (46' Μαξιμίν), Σανέ, Αντρεάσεν, Κλάους (46' Μπεχ), Κιγιοτάκε (83' Φελίπε), Σόμπιχ

Νέα νίκη για Στουτγάρδη

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Στουτγάρδη στην «Mercedes Benz Arena» επικρατώντας 2-0 της Ντάρμσταντ.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 69’ σε μία φάση που ξεκινάει από οφσάιντ, καθώς ο Βέρνερ έκανε το σουτ αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης ο Γκάρικς στην προσπάθειά του να διώξει την σέντρα του Γκέντνερ έστειλε τη μπάλα στην εστία της ομάδας του. Μάλιστα, μερικά λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, ο Βέρνερ στην αντεπίθεση διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Στουτγάρδη: Τιτόν, Κλάιν, Σούνιτς, Μπαουμγκάρτλ, Ινσούα, Ντιέ (63' Κλίμεντ), Σβάαμπ, Γκέντνερ, Ντιντάβι (87' Χλούσεκ), Βέρνερ, Χάρνικ (31' Μαξίμ).

Ντάρμσταντ: Ματένια, Γκάριτς, Σούλου, Καλντιρόλα, Ντίας, Νιεμάιερ (80' Βραντσιτς), Γκόντορφ, Χέλερ, Ράους (71' Κέμπε), Ρόσενταλ (84' Στρο Ένγκελ), Βάγκνερ.

Γιώργος Λυγγερίδης: Παραδόθηκε ηγετικό μέλος της «Θύρας 7» στην Αστυνομία