Μυθική ανατροπή για Σπόρτινγκ!

Το 16ο Κύπελλο της ιστορίας τους κατέκτησαν τα «λιοντάρια» επικρατώντας 3-1 της Μπράγκα στα πέναλτι αφού πρώτα «γύρισαν» το εις βάρος τους 2-0 στα τελευταία οκτώ λεπτά!

Νικήτρια σε έναν από τους πιο συναρπαστικούς τελικούς του Κυπέλλου Πορτογαλίας αναδείχθηκε η Σπόρτινγκ Λισσαβόνας το βράδυ της Κυριακής, πανηγυρίζοντας το 16ο τρόπαιο της ιστορίας της στη διοργάνωση μετά το 3-1 επί της Μπράγκα στα πέναλτι!

Τα «λιοντάρια» βρέθηκαν να παίζουν με δέκα παίκτες στο 15’ όταν ο Σεντρίκ αποβλήθηκε εξαιτίας πέναλτι, με τον Έντερ στο 16’ να δίνει προβάδισμα στη Μπράγκα. Στο 25’ ο Σίλβα έκανε χειρότερα τα πράγματα για τη Σπόρτινγκ καθώς έδωσε… αέρα δυο γκολ στο αουτσάιντερ του τελικού.

Με παίκτη λιγότερο και καταρρακωμένη ψυχολογία τα «λιοντάρια» πήγαν στα αποδυτήρια αλλά όταν επέστρεψαν στο γήπεδο απέδειξαν για ποιον λόγο είναι αυτό το ψευδώνυμό τους. Στο 84’ ο Σλιμανί μείωσε σε 2-1 και στο 92ο λεπτό του αγώνα ο Μοντέρο λύτρωσε τη Σπόρτινγκ καθώς ισοφάρισε σε 2-2!

Ο τελικός ξεκινούσε από την… αρχή με μισή ώρα παράτασης να περιμένει τις δυο ομάδες. Καμία τους δεν κατάφερε να σκοράρει και στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι η Σπόρτινγκ είχε την εμπειρία, το μομέντουμ και την ψυχολογία για να νικήσει 3-1, κατακτώντας το 16ο Κύπελλο στην ιστορία της, φτάνοντας την Πόρτο σε κατακτήσεις!

Euroleague, Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα: Οι διαιτητές για το Game 4 στο ΣΕΦ