«Καρδιοχτύπησε» η Σίτι

Την πρόκριση στον τέταρτο γύρο του FA Cup πήραν οι «πολίτες» επικρατώντας με 4-2 της Λέστερ στο «Σίτι οφ Μάντσεστερ».

Στην πρώτη της απόπειρα να πάρει την πρόκριση στον τέταρτο γύρο του κυπέλλου Αγγλίας, η Μάντσεστερ Σίτι απέτυχε. Ωστόσο η ισοπαλία με 2-2 στο «Γουόκερς» απέναντι στην Λέστερ της έδωσε μία δεύτερη ευκαιρία για τη πρόκριση.

Αυτή δεν χάθηκε από τους «πολίτες», οι οποίοι επικράτησαν με 4-2 των «αλεπούδων», πανηγυρίζοντας την πρόκριση. Έτσι ο… μαθητής Ρομπέρτο Μαντσίνι, επικράτησε του δασκάλου, Σβεν Γκόραν Έρικσον.

Οι «πολίτες» μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και ήδη στο 37’ ήταν μπροστά στο σκορ με 3-0, χάρη στα τέρματα των Τέβεζ (15’), Γκάλαχερ (19’ πεν.) και Βιεϊρά (37’). Ωστόσο στην αμέσως επόμενη φάση ο Τζόνσον μείωσε για τους φιλοξενούμενους.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 83’ ο Ντάιερ έκανε το 3-2, γεμίζοντας με άγχος το «Σίτι οφ Μάντσεστερ». Ωστόσο στις καθυστερήσεις ο Κολάροφ που σημείωσε το πρώτο του τέρμα με την φανέλα της Σίτι, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Σαρωτική η Γουλβς

Ακόμα μία ομάδα της Πρέμιερ Λιγκ, πήρε την πρόκριση στον επόμενο γύρο. Ο λόγος για την Γουλβς, η οποία διέλυσε με 5-0 στο «Μολινό» την Ντονκάστερ. Οι «λύκοι» είχαν σε μεγάλη μέρα, όλους τους επιθετικογεννείς ποδοσφαιριστές, καθώς σκόραραν πέντε διαφορετικοί παίκτες (Φλέτσερ 5’, Μπιά 61’, Ντόιλ 66’, Τζάρβις 74’ και Τζόουνς 90’).

Στην παράταση η Στόουκ

Χρειάστηκαν 120 λεπτά για να καταφέρει η Στόουκ να κάμψει την αντίσταση της Κάρντιφ και να πάρει την πρόκριση στον τέταρτο γύρο του κυπέλλου Αγγλίας. Οι «πότερς» έδειξαν πιο έμπειροι στην παράταση, όπου πήραν και τη νίκη με 2-0, με τέρματα του Γουόλτερς στο 92’ και 106'.

Κλοπ: Άνοιξε Instagram με συγκινητικό μήνυμα προς τον κόσμο της Λίβερπουλ - «Ήταν μια ερωτική σχέση»
AEK: Η όμορφη «κιτρινόμαυρη» ιστορία του Τάσου με τη φανέλα του Σαμπανάτζοβιτς
Γκιώνης: Συγκλονιστική φωτογραφία με την ελληνική σημαία μετά την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες