Το πιο σύντομο ματς στην ιστορία του παγκόσμιου ποδοσφαίρου (video+photos)

Την ισοπαλία  (2-2) … πανηγύρισαν τελικά , έστω και με καθυστέρηση πέντε ημερών τα κορίτσια της εθνικής ομάδας κάτω των 19 της Αγγλίας  στην επεισοδιακή αναμέτρηση με την αντίστοιχη της Νορβηγίας και προκρίθηκαν στην τελικά φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2015.

Τα θηλυκά «τρία λιοντάρια» είχαν μετά από την ιστορική απόφαση της UEFA μία ευκαιρία διάρκειας μόλις  65 …δευτερολέπτων για να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα από τις Σκανδιναβές στην μονομαχία τους για το εισιτήριο της πρόκρισης στην τελική φάση της διοργάνωσης , έπειτα από ένα παιδαριώδες λάθος που είχε διαπράξει η Γερμανίδα διαιτητής της αναμέτρησης το περασμένο Σάββατο.
Οι δύο ομάδες είχαν τεθεί αντιμέτωπες στο Μπέλφαστ με τα θηλυκά «τρία λιοντάρια» να βρίσκονται πίσω στο σκορ 2-1 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε της αναμέτρησης. Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων οι  τυπικά γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα η Γουίλιαμσον, αλλά η διαιτητής , Μαρίγια Κούρτες, το ακύρωσε γιατί μια παίκτρια της Αγγλίας μπήκε νωρίτερα μέσα στην περιοχή.
Προς έκπληξη όλων η Γερμανίδα διαιτητής αντί να διατάξει επανάληψη έδωσε φάουλ υπέρ της Νορβηγίας, που  κατ’ αυτό τον επεισοδιακό τρόπο αναδείχτηκε νικήτρια. Η  Αγγλική Ομοσπονδία αντέδρασε και την επόμενη ημέρα κατέθεσε ένσταση για τον αγώνα και δικαιώθηκε από τα όργανα της Ευρωπαϊκής Συνομοσπονδίας που για πρώτη φορά στα χρονικά  αποφάσισαν την επανέναρξη αγώνα από την  ουσιαστικά τελευταία του φάση αφού απέμεναν 18 δευτερόλεπτα για το φινάλε και των καθυστερήσεων.

4ww00
Έτσι το παιχνίδι ξανάγινε για το ελάχιστο αυτό χρονικό διάστημα που αυξήθηκε καθώς η Αγγλία είχε δικαίωμα  και έκανε μία ακόμα αλλαγή πριν εκτελεστεί με αυτή την τεράστια καθυστέρηση το  πέναλτι με την Γουίλιαμσον να ευστοχεί εκ νέου και  να κάνει το 2-2 που έμελλε να είναι και το τελικό καθώς  πέρασαν μόλις κάτι παραπάνω από 65 δευτερόλεπτα για να σφυρίξει η διαιτητής το σφύριγμα της λήξης που έδωσε στις Αγγλίδες την πρόκριση στα τελικά που θα φιλοξενηθούν στο Ισραήλ.

Να σημειωθεί ότι παρόμοια διαιτητική γκάφα έχει ξανασημειωθεί σε διεθνή αγώνα και πιό συγκεκριμένα το 2005 στα προκριματικά του Μουντιάλ του 2006 για την ασιατική ζώνη όταν το Ουζμπεκιστάν επικράτησε μεν 1-0 εντός έδρας του Μπαχρέιν αλλά κατέθεσε έφεση για το αποτέλεσμα καθώς είχε γίνει από τον Ιάπωνα διαιτητή Τοσιμίτσου Γιοσίντα ανάλογο λάθος σε παρόμοια περίπτωση. Οι Ουζμπέκοι δικαιώθηκαν και η FIFA διέταξε να επαναληφθεί το ματς εξ αρχής  κάτι που όμως δεν τους βγήκε σε καλό καθώς αυτή τη φορά το Μπαχρέιν κατάφερε να αποσπάσει ισοπαλία 1-1 και να προκριθεί εκείνο στην επόμενη φάση της διοργάνωσης (τα πλέι -οφ Ασίας - Κεντρικής , Βόρειας Αμερικής και Καραϊβικής)όπου όμως η εκπρόσωπος της μεγαλύτερης σε έκταση και πληθυσμό  ηπείρου του πλανήτη αποκλείστηκε από το Τρίντινταντ και Τομπάγκο.

Γιώργος Λυγγερίδης: Τι περιλαμβάνει η δικογραφία - Η πορεία του «μαύρου» χρήματος
Μακάμπι: Χαλάρωμα και πανέτοιμη για τον Παναθηναϊκό AKTOR