Ξαναγίνονται τα 18’’ του αγώνα  Αγγλία Κ19 – Νορβηγία Κ19 (photos)

Ξαναγίνονται τα 18’’ του αγώνα Αγγλία Κ19 – Νορβηγία Κ19 (photos)

Την επανέναρξη των τελευταίvn 18 …δευτερολέπτων του αγώνα της γυναικείας ομάδας κάτω των 19 της Αγγλίας κόντρα στην αντίστοιχη της Νορβηγίας για το Elite Round του Euro 2015  διέταξε η UEFA  σε μία απόφαση-σταθμό στο ευρωπαϊκό αλλά και το παγκόσμιο ποδόσφαιρο.

Οι οι δύο ομάδες είχαν τεθεί αντιμέτωπες στο Μπέλφαστ πριν δύο εβδομάδες με τα  θηλυκά «τρία λιοντάρια» να βρίσκονται πίσω στο σκορ 2-1 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε της αναμέτρησης. Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα η Γουίλιαμσον, αλλά η διαιτητής της συνάντησης, Μαρίγια Κούρτες, το ακύρωσε γιατί μια παίκτρια της Αγγλίας μπήκε νωρίτερα μέσα στην περιοχή.

5434
Προς έκπληξη όλων η Γερμανίδα διαιτητής αντί να διατάξει επανάληψη έδωσε φάουλ υπέρ της Νορβηγίας, που  κατ’ αυτό τον επεισοδιακό τρόπο αναδείχτηκε νικήτρια. Η  Αγγλική Ομοσπονδία αντέδρασε και την επόμενη ημέρα κατέθεσε ένσταση για τον αγώνα και δικαιώθηκε από τα όργανα της Ευρωπαϊκής Συνομοσπονδίας που για πρώτη φορά στα χρονικά  αποφάσισαν την επανέναρξη αγώνα από την  ουσιαστικά τελευταία του φάση.

543

Έτσι οι Αγγλίδες στα 18 δεύτερα που απομένουν ευελπιστούν να αξιοποιήσουν το πέναλτι δίχως να είναι υποχρεωτικό να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών η Γουίλιαμσον ενώ το υπόλοιπο του αγώνα θα κληθεί να διαιτητεύσει συνάδελφος της  Γερμανίδας που μετά την παιδαριώδη της γκάφα δύσκολα θα βρει ξανά δουλειά στο διεθνές τουλάχιστον ποδόσφαιρο.

Ρέντη: Βρέθηκαν χρήματα σε λογαριασμούς συγγενών των συλληφθέντων που δεν μπορούν να δικαιολογηθούν
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε το Game 1 των playoffs Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ
Η καρδιά των Πρωταθλητών Νάγκετς! Ανατροπάρα at the buzzer από το -20 κόντρα στους Λέικερς
Τζορτζίνα Ροντρίγκεζ: Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στη σάουνα