Αργεντινή: Στη σκιά του… ρέφερι η Βελέζ (videos)

Στα θετικά αποτελέσματα επανήλθε η Βελέζ με 2-1 επί της Άρσεναλ Σαραντί, που υποχώρησε στην τελευταία θέση της κατάταξης.

Ο διαιτητής… ακύρωσε πέναλτι υπέρ της και επανέφερε παίκτη, τον οποίο απέβαλε με δεύτερη κίτρινη, αλλά στη συνέχεια η Βελέζ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με πέναλτι του Μίλτον Καράγλιο και ο διαιτητής συνέχισε να πρωταγωνιστεί αποβάλλοντας δύο παίκτες των φιλοξενουμένων με δεύτερη κίτρινη! Από την πλευρά της, η Ροζάριο Σεντράλ προηγήθηκε… τρεις φορές στην έδρα της Ντεφένσα Χουστίσια, αλλά ο Μάρκο Ρουμπέν συνδύασε γκολ για το 1-0 με χαμένο πέναλτι, το οποίο κόστισε στο δρόμο για το 3-3, που διαμόρφωσε στο 78ο λεπτό ο πρώην στράικερ του Λεβαδειακού, Χουάν Ιγκνάτσιο Σάντσες Σοτέλο.

Άστοχο πέναλτι είχε και η Γοδόι Κρουζ, που έμεινε με εννέα παίκτες στο πλαίσιο της ήττας με 2-0 από την Αλδοσίβι, ενώ η ελλιπέστατη Ιντεπεντιέντε έμεινε στο 1-1 με τη Χιμνάσια. Τέλος, η Ατλέτικο Ραφαέλα κυριάρχησε, αλλά παραχώρησε 1-1 στην Τεμπέρλι σε άλλο σημερινό ματς της όγδοης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Αργεντινής.

3

-Οι δύο πρώτοι προκρίνονται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2016.

-Οι ομάδες από την τρίτη μέχρι την έκτη θέση θα πάρουν μέρος σε τουρνουά για θέση στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2016.

-Οι ομάδες από την έβδομη μέχρι τη δέκατη όγδοη θέση θα πάρουν μέρος σε τουρνουά για θέση στο Κόπα Σουνταμερικάνα του 2016.