Γαλλία: Ήττα… υποβιβασμού για Τουλούζ (videos)

Στη ζώνη του υποβιβασμού υποχώρησε η Τουλούζ μετά την ήττα της με 3-2 από τη Μετζ εκτός έδρας – Δείτε όλα τα γκολ της αγωνιστικής

Τις λίγες ελπίδες που έχει για την παραμονή της διατήρησε η Μετζ η οποία επικράτησε 3-2 της Τουλούζ εντός έδρας κρατώντας την αντίπαλό της στη ζώνη του υποβιβασμού. Ο Μπεν Γιεντέρ στο 22’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ωστόσο τα τρία γκολ του Μαϊγκά (25’, 42’, 54’) έκαναν το 3-1 για τους γηπεδούχους. Το μόνο που κατάφερε η Τουλούζ, ήταν να μειώσει στο 90’ με γκολ του Ντουμπιά.

Σε επαφή με τις θέσεις της Ευρώπης έμεινε η Μονπελιέ ύστερα από τη νίκη της με 3-1 επί της Μπαστιά. Ο Σίο στο 35’ άνοιξε το σκορ για την ομάδα τη Κορσικής, ωστόσο με τα πέναλτι των Μπάριος (69’) και Μουνιέρ (72’) η Μονπελιέ γύρισε το ματς για να κάνει το 3-1 στις καθυστερήσεις με το γκολ του Σανσόν.

Στο ισόπαλο 2-2 έμειναν Νις και Εβιάν. Ο Νουνκέου στο 18’ έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ, ωστόσο ο Μποσέτι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έκανε το 1-1. Στο 68’ ο Εϊσερίκ έκανε το 2-1 για τη Νις, ωστόσο ο Τόμασον στο 78’ ισοφάρισε για το τελικό 2-2.

Μπλέκει η Λοριάν μετά την εντός έδρας ήττα της με 3-0 από τη Ρεν. Ο Μεσέρ στο 17’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και ο Αρμάν στο 43’ έκανε το 2-0. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Ντουκουρέ στο 51’.

Τέλος η Λιλ επιβλήθηκε 3-1 της Ρεμ. Ο Κορσιά στο 18’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με τον Οριζί στο 48’ να κάνει το 2-0. Στο 52’ ο Ντε Πρεβίλ μείωσε σε 2-1, ωστόσο στο 72’ ο Ρου έκανε το τελικό 3-1.

Δείτε τη βαθμολογία του γαλλικού πρωταθλήματος:

Ολυμπιακός: Συγκινητική στιγμή στην Πόλη - Η αγκαλιά του μπαμπά Τζολάκη στον ήρωα της πρόκρισης