Γαλλία: Εύκολα η Μονακό, «διπλό» για Γκινγκαμπ

Η Μονακό νίκησε 3-0 την Μπαστιά εντός έδρας και η Γκινγκάμπ πέρασε από το γήπεδο της Νις με 2-1 στους αγώνες που άνοιξαν την αυλαία της αγωνιστικής αυτού του Σαββατοκύριακου στην Γαλλία

Οι Μονεγάσκοι του Λεονάρντο Ζαρντίμ προηγήθηκαν στο 22ο λεπτό με γκολ του Μαρσιάλ από κοντά.

Στο 32' ο Ντιακιτέ αποβλήκε σε φάση που σφυρίχτηκε πέναλτι, αλλά ο Μουτίνιο από τα έντεκα μέτρα δεν σκόραρε. Ωστόσο στο 43' ο Καρβάλιο έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ξανά ο Μαρσιάλ στο 51'.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Μπαστιά τελείωσε το ματς με εννιά ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής και του Σιό στο 72'.

«Διπλό» για Γκινγκάμπ

Παιχνίδι δώδεκα λεπτών ήταν αυτό που έλαβε χώρα στη Νίκαια της Γαλλίας. Στο 49' ο Μαντάν έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους, ενώ στο 57' ο Μποτεάκ ισοφάρισε. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μαντάν με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα χάρισε το «τρίποντο» στους «πορτοκαλί».