Μπουλόν-Σεντ Ετιέν 3-4 πέν. (1-1 κ.α., παρ.)

Στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι κρίθηκε η πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γαλλίας, με την Σεντ Ετιέν να επικρατεί 4-3  (1-1 κ.α., παρ.) της Μπουλόν.

Οι «πράσινοι» πήραν το εισιτήριο για τους τέσσερις του Κυπέλλου για πρώτη φορά μετά το 1993, πανηγυρίζοντας έξαλλα την επιτυχία τους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Σεντ Ετιέν να είναι πιο ορεξάτη και μόλις στο 4’ ο Μολό απείλησε την εστία του Βιβιανί, αλλά ο τερματοφύλακας της Μπουλόν απέκρουσε. Οι «στεφανουά» ήταν πιο κινητικοί, αλλά δεν δημιούργησαν κάποια καλή ευκαιρία ως το τέλος του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπουλόν ανέβασε στροφές, χάνοντας μερικές καλές στιγμές προ του Ρουφιέ και στο 75’ ο Μερσιέ σημάδεψε το δοκάρι της Σεντ Ετιέν. Στο 78’ η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε, καθώς κέρδισαν πέναλτι και ο Σουμπερβί το εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0. Η απάντηση των «στεφανουά» ήρθε άμεσα, καθώς στο 84’ ο Γκορνιέ, από ασίστ του Μολό, έγραψε το 1-1.

Το σκορ δεν άλλαξε ως το τέλος του 90λεπτου, αλλά ούτε και στο έξτρα ημίωρο της παράτασης. Ο προημιτελικός του Κυπέλλου Γαλλίας οδηγήθηκε στα πέναλτι. Εκεί η Σεντ Ετιέν αποδείχτηκε πιο εύστοχη και πιο ψύχραιμη, με τον Ρουφιέ να αποκρούει το τελευταίο πέναλτι του Μερσιέ. Είχε προηγηθεί η απόκρουση του Βιβιανί στην εκτέλεση του Περίν, αλλά ο Ντιά της Μπουλόν αστόχησε στη δική του εκτέλεση.

Μπουλόν: Βιβιανί, Σουμπερβί, Βαντελαμπελέ, Ζακ, Φαμπιέν, Ντεμπελέ, Ρολάν, Γκμπιζιέ (74' Νιανγκμπό), Μερσιέ, Γκοπ-Φενεπέι (117' Λεμέτρ), Μπεγκέ (108' Ντιά)

Σεντ Ετιέν: Ρουφιέ, Τεοφίλ-Κατερίν, Περίον, Σαλ, Μπρισόν (87' Γκραντέλ), Νγκουεμό, Κλεμέντ, Χαμουμά (77' Ερντινγκ), Γκορνιέ, Μολό, φαν Βολφσβίνκελ (64' Μονέ-Πακέ)