Έβαλε γκολάρα και τα … κλάματα ο Νάνι (video)

Με εξαιρετικά απροσδόκητο τρόπο «υποδέχθηκε» ο Νάνι το εξαιρετικό του γκολ στη χθεσινή αναμέτρηση της Σπόρτινγκ με την Ζιλ Βιθέντε για την 22η αγωνιστική του Πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Με τα «λιοντάρια» να έχουν πάρει το προβάδισμα 1-0 λίγα λεπτά νωρίτερα με το γκολ του Τανάκα ο διεθνής μεσοεπιθετικός τους  με τρομερή βολίδα από πλάγια θέση κεραυνοβόλησε τον ανήμπορο να αντιδράσει γκολκίπερ των φιλοξενούμενων Αντριάνο Φακίνι για το 2-0 στο 68ο λεπτό.

Με τους συμπαίκτες του να τρέχουν να τον συγχαρούν και να γιορτάσουν μαζί του ο πρώην άσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και ενώ το κοινό στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» τον αποθέωνε έπεσε στα γόνατα του και το πρόσωπο του γέμισε δάκρυα αιφνιδιάζοντας τους πάντες.

«Ήταν ένα γκολ αλλιώτικο από κάθε άλλο. Πήρα την μπάλα, είδα την εστία και σούταρα. Ήμουν τυχερός. Σκέφτηκα  τον εαυτό μου και όλα όσα έχω περάσει. Είναι προσωπικά πράγματα που κανείς δεν γνωρίζει» είπε μετά το ματς ο γεννημένος στο Πράσινο Ακρωτήριο  Νάνι που μεγάλωσε στην Πορτογαλία μετά την μετανάστευση των γονιών του στη χώρα της Ιβηρικής Χερσονήσου.

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (29/04) - Με LaLiga, Serie A και Super League 2
Παναθηναϊκός AKTOR, Αταμάν: «Πάμε βήμα βήμα - Να κερδίσουμε το πρώτο ματς»
Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (29/04) - «Ροντέο» το πρωτάθλημα
Παναθηναϊκός AKTOR, Βιλντόζα: «Πάμε στο Βελιγράδι να κερδίσουμε»