Τότεναμ – Γουέστ Χαμ 2-2 (video)

Ο ασταμάτητος Χάρι Κέιν στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων (!) εμπόδισε την  Γουέστ Χαμ να φύγει θριαμβεύτρια  από το «Γουάιτ Χαρτ Λέιν»  στο ντέρμπι του Λονδίνου κόντρα στην Τότεναμ για την 26η αγωνιστική της  Premier League

Η γηπεδούχος ξεκίνησε δυνατά και στο 6' ο Αντριάν με εκπληκτική επέμβαση έδιωξε το ωραίο σουτ του Μπενταλέμπ ενώ 13 λεπτά αργότερα είχαν στο δοκάρι σε προσπάθεια του Κέιν . Κόντρα στη ροή του αγώνα στο 22', από λάθος του Ντεμπελέ, ο Κρέσγουελ έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Κουγιατέ με κεφαλιά έκανε το 0-1!
Και όχι μόνον αυτό αλλά στο 62', από πανέμορφη σέντρα του Νομπλ έδωσε τη δυνατότητα στον  Σακό  με πλασέ να αυξήσει την υπέρ των φιλοξενούμενων διαφορά. Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και πρώτο ο Ρόους στος 81' με πανέμορφο αριστερό σουτ μείωσε και στις καθυστερήσεις, ο Σονγκ ανέτρεψε τον Κέιν στην περιοχή, με τον Άγγλο ρπώτο σκόρερ της ομάδας του Μαουρίτσιο Ποκετίν   ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι,  νικήθηκε μεν από τον Αντριάν αλλά όμως  πήρε το «ριμπάουντ» για το τελικό 2-2!
Τότεναμ: Γιορίς, Γουόκερ, Ντάιερ, Βερτόνχεν, Ρόους, Μέισον (80' Τσαντλί), Μπενταλέμπ, Τάουνσεντ (60' Σολδάδο), Ντεμπελέ (45' Έρικσεν), Λαμέλα, Κέιν
Γουέστ Χαμ: Αντριάν, Τζένκινσον, Τόμκινς, Ριντ, Κρέσγουελ, Νομπλ (68' Κόουλ), Σονγκ, Κουγιατέ, Ντάουνινγκ, Σακό, Βαλένσια (75' Κόλινς)