Κέρκυρα-Καλλονή 1-0 (Κ20)

Σημαντική νίκη πήρε η ομάδα Νέων της Κέρκυρας, καθώς επικράτησε 2-0 της Καλλονής.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς ιδιαίτερες φάσεις με την Καλλονή να σημειώνει τρεις τελικές προσπάθειες. Καμία ομάδα δεν κατάφερε να σκοράρει και πήγαν στα αποδυτήρια με 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα βελτιώθηκε, με την Καλλονή να ανεβάζει στροφές, αλλά η Κέρκυρα ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ. Συγκεκριμένα στο 64’ σέντρα μέσα στην περιοχή κατέληξε στο δεύτερο δοκάρι και με προβολή ο Γαστεράτος έκανε το 1-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα. Ξ Κέρκυρα αγωνίστηκε από το 80’ και μέχρι το τέλος με παίκτη λιγότερο μετά από αποβολή με κόκκινη κάρτα του Ντόντου λόγω αντιαθλητικού μαρκαρίσματος στον Λαμπράκη.

Μετά το παιχνίδι ο προπονητής της Καλλονής Κ20 Δημήτρης Γαβαλάς δήλωσε στο kallonifc.gr: «Στο πρώτο μέρος παρασυρθήκαμε από τον αντίπαλο ο οποίος έπαιξε πολύ σκληρό παιχνίδι. Το ημίχρονο τελείωσε με 0-0 ενώ στην επανάληψη αν και σημειώσαμε δεκατρείς τελικές και μάλιστα τις επτά απέναντι από τον τερματοφύλακα δεχθήκαμε ένα γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα. Αυτό που θέλω να επισημάνω στους παίκτες μου είναι ότι για να προχωρήσει αυτή η ομάδα απαιτείται διάρκεια και επιμονή».

ΚΕΡΚΥΡΑ: Τριαντάφυλλος, Χανδρινός, Ισέρης, Ντόντα, Πουλημένος, Κεχαγιάς, Γαστεράτος, Μποζίκης (83’ Λούμπρος), Λενιώτης, Μαβίλης, Γρηγοράκης (75’ Ζαγούρης)

ΚΑΛΛΟΝΗ: Μαλλής, Παγκράτης (61’ Κροτσίδας), Τηνιακός (67’ Γκαμάγκας), Γιαζιτζόγλου, Καραγεώργης, Αγριμάκης, Τριανταφύλλου, Γιουκαρής, Σοφιάνης, Λαμπράκης, Κίστα (46’ Στάτης)

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (02/05) - Με «αιώνιους» στην Euroleague και Άστον Βίλα-Ολυμπιακός
Γκραντ: “Ένα ματς όλη η σεζόν”
Αταμάν: “Έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου, μπορούμε να κερδίσουμε”
Τζόκερ: Νέο τζακ ποτ - Πόσα χρήματα θα μοιράσει το Μ. Σάββατο