Λίβερπουλ - Τότεναμ 3-2 (video)

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι η Λίβερπουλ νίκησε 3-2 στο «Άνφιλντ» την Τότεναμ και πλησίασε ακόμα περισσότερο στις θέσεις που οδηγούν στο Τσάμπιονς Λιγκ

Με αυτό το «τρίποντο» οι «κόκκινοι» ανέβηκαν στους 42 βαθμούς κι έχουν έναν λιγότερο από την Τότεναμ, ενώ στους 44 είναι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με ένα παιχνίδι λιγότερο. Από 45 πόντους έχουν η Άρσεναλ -νίκησε 2-1 την Λέστερ- και η Σαουθάμπτον η οποία έχει έναν αγώνα που «χρωστάει».

Ήρωας για την ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς ο Μάριο Μπαλοτέλι ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο γήπεδο και στο 83' με κοντινή προβολή μετά από γύρισμα του Άνταμ Λαλάνα σκόραρε για το 3-2 και να δώσει μία τεράστιας σημασίας νίκη στην ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά, παρά το γεγονός ότι απουσίαζε ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής τους τη φετινή σεζόν, ο Ραχίμ Στέρλινγκ και μόλις στο 16' πήραν το προβάδισμα. Ο Λαζάρ Μάρκοβιτς κινήθηκε όμορφα και σούταρε με το αριστερό, ο Γιορίς υπολόγισε λάθος και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Χάρι Κέιν έφερε το ματς στα ίσα. Μετά από όμορφη πάσα που δέχτηκε, είδε τον Σακό να γλιστράει και πλασάροντας ψύχραιμα τον Μινιολέ πέτυχε ένα ακόμα γκολ τη φετινή σεζόν. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 1-1, αλλά φαινόταν από... μακριά ότι ο αγώνας θα είχε κι άλλα γκολ.

Στο 52' ο Ντάνιελ Στάριτζ μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Ρόουζ με τον ρέφερι να σφυρίζει την παράβαση. Ο Στίβεν Τζέραρντ σπάνια αστοχεί και δείχνοντας ψυχραιμία έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του. Ωστόσο για δεύτερη φορά η απάντηση ήταν άμεση. Στο 61', μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Λίβερπουλ ο Ντεμπελέ από κοντά νίκησε τον εξαιρετικό Μινιολέ για το 2-2.

Το παιχνίδι έδειξε ότι είχε... κολλήσει. Όταν στο 74' ο Μάριο Μπαλοτέλι μπήκε στο γήπεδο αντί του Ντάνιελ Στάριτζ, λίγοι ήταν αυτοί που πίστεψαν ότι θα έκανε τη διαφορά. Επτά λεπτά όμως πριν τη συμπλήρωση των ενενήντα ο Ιταλός στράικερ δικαίωσε τον προπονητή του που τον εμπιστεύτηκε και μετά από γύρισμα μίας άλλης αλλαγής, του Άνταμ Λαλάνα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιορίς για τρίτη φορά και τους οπαδούς της Λίβερπουλ στα... ουράνια χαρίζοντας μία σπουδαία νίκη στην ομάδα του μεγάλου λιμανιού.

Λίβερπουλ (Μπρένταν Ρότζερς): Μινιολέ, Τσαν, Σκρτελ, Σακό, Μορένο, Τζέραρντ (68’ Λόβρεν), Χέντερσον, Μάρκοβιτς (79’ Λαλάνα), Κουτίνιο, Άιμπ, Στάριτζ (74’ Μπαλοτέλι)

Τότεναμ (Μαουρίτσιο Ποκετίνο): Γιορίς, Γουόκερ, Ντάιερ, Βερτόνχεν, Ρόουζ, Μπενταλέμπ, Μέισον (69’ Παουλίνιο), Λαμέλα, Ντεμπελέ, Έρικσεν, Κέιν