Κονγκό – Δημοκρατία Κονγκό 2-4 (video)

Απίστευτη ανατροπή από τη Δημοκρατία του Κονγκό που σημείωσε τέσσερα γκολ στα τελευταία 25 λεπτά για να επικρατήσει 4-2 του Κονγκό.

Τρομερά πράγματα στα προημιτελικά του Κόπα Άφρικα όπου η Δημοκρατία του Κονγκό πήρε επική πρόκριση απέναντι στο Κονγκό επικρατώντας 4-2. Όλα τα γκολ των νικητών σημειώθηκαν στα τελευταία 25 λεπτά του αγώνα.

Στο 55’ ο Ντορέ άνοιξε το σκορ για το Κονγκό με τον Μπιφουμά στο 62’ να κάνει το 2-0. Από εκεί και πέρα ήρθε η τεράστια ανατροπή. Ο Μποκανί στο 65΄ μείωσε σε 2-1, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Μποκιλά ισοφάρισε για το 2-2.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ψυχολογία ήταν με τη Δημοκρατία του Κονγκό και έτσι έφτασε σε δύο ακόμα τέρματα. Ο Μπελά στο 81’ ολοκλήρωσε την ανατροπή για το 3-2 με τον Μποκανί στο 91΄να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

ΚΟΝΓΚΟ: Μαφουμπί, Μπαντρί, Μπαμπελέ, Νγκονγκά, Μπισίκι, Εντινγκά, Λιτσίνγκι (83’ Γκαντζέ), Ονιάνγκ, Μουτού (84’ Ονταμά), Μπιφουμά, Ντορέ (75’ Μαλονγκά).
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΟΝΓΚΟ: Κιντιάμπα, Μπεκό, Μονγκονγκού, Ζακουάνι (50’ Μπέλα), Κασουσούλα, Μπεμπά, Μακιάντι (89’ Μουνγκανγκά), Μποκίλα, Σεντρίκ (66’ Κεμπάνο), Μπολάσι, Μποκανί.

Super League: Ντέρμπι κορυφής ΑΕΚ - Παναθηναϊκός | Επικίνδυνοι έξοδοι για ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό