Κύπελλο Αγγλίας: Πρόκριση με ανατροπή για Τότεναμ

Στον τέταρτο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας προκρίθηκε η Τότεναμ νικώντας 4-2 την Μπέρνλι. Το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση πήρε και η Σαουθάμπτον που επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της Ίπσουιτς

Με την πλάτη στον τοίχο βρέθηκε η Τότεναμ στο ξεκίνημα του αγώνα με την Μπέρνλι. Οι φιλοξενούμενοι μόλις στο 3' άνοιξαν το σκορ με τον Σορντέλ. Πέντε λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Ουάλας.

Ωστόσο οι Λονδρέζοι δεν τα παράτησαν και μείωσαν άμεσα με τέρμα του Παουλίνιο στο 10ο λεπτό. Τα πάντα άλλαξαν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου όταν ο Καπουέ έφερε το ματς στα ίσα και οι παίκτες του Μαουριτσίο Ποκετίνο είχαν πάρει την ψυχολογία με το μέρος τους.

Στο 49' ο Ρουμάνος κεντρικός αμυντικός Βλαντ Κίρικες σκόραρε για την ολική ανατροπή, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε τρία λεπτά αργοτέρα από τον Ρόουζ ο οποίος μάλιστα έδωσε και διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας (14/1), η Σαουθάμπτον με γκολ του Λονγκ στο 19' έφυγε με το «διπλό» από το «Portman Road».