Αγγλία: «Σφράγισαν» τα εισιτήρια Γουέστ Χαμ και Φούλαμ

Στους «32» του Κυπέλλου προκρίθηκαν και οι Τσέστερφιλντ, Μπρίστολ Σίτι – Την Τετάρτη (14/1) διεξάγονται τα ματς Τότεναμ-Μπέρνλι, Ιπσουϊτς-Σαουθάμπτον και Μπράντφορντ-Μίλγουολ 14/1

Στη διαδικασία των πέναλτι και ύστερα από 17 εκτελέσεις κρίθηκε η πρόκριση στους «32» του Κυπέλλου Αγγλίας στην αναμέτρηση της Γουέστ Χαμ με την Έβερτον όπου τα «σφυριά» πανηγύρισαν παίρνοντας τη νίκη με 11-10 (1-1 κ.δ. 2-2 παρ.). Το σκορ λοιπόν άνοιξεε στο 51’ ο Βαλέντσια για τους γηπεδούχους ενώ 5 λεπτά αργότερα η Έβερτον έμεινε με 10 παίκτες εξαιτίας της αποβολήςς του Μακ Γκίντι με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Όμως, στο 82’ ο Κέβιν Μιραλά κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια οδηγώντας το στην παράταση. Στον έξτρα χρόνο λοιπόν ο Λουκάκου έδωσε προβάδισμα στα «ζαχαρωτά» στο 97’ αλλά ο Κόουλ στο 112’ διαμόρφωσε το 2-2 που έστειλε τις δυο ομάδες στα πέναλτι. Η «ρώσικη» ρουλέτα έφτασε στο 8-8 και ο Αντριάν ευστοχώντας από την άσπρη βούλα έδωσε την πρόκριση κάνοντας το 9-8 αφού πρώτα είχε αστοχήσει ο Ρόμπλες.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Αντριάν, Κρέσγουελ, Τόμκινς, Κόλινς (111' Κόουλ), Τζένκινσον, Ντάουνινγκ, Νομπλ, Τζάρβις (69' Αμαλφιτανό), Σονγκ (61' Νόλαν), Βαλέντσια, Κάρολ

ΕΒΕΡΤΟΝ: Ρόμπλες, Κόουλμαν, Μπέινς, Στόουνς, Μπέσιτς (67' Οβιέδο), Γιαγκέλκα, Μπάρι, Μπάρκλεϊ (67' Μιραλάς), ΜακΓκίντι, Λουκάκου, Νέισμιθ

Στα υπόλοιπα ματς, η Φούλαμ χρειάστηκε την διαδικασία των πέναλτι προκειμένου να πάρει την πρόκριση επί της Γουλβς εκτός έδρας. Η κανονική διάρκεια έληξε 2-2 με γκολ των Έντουαρντς (69’) και Φαν Λα Πάρα (72’) για τους γηπεδούχους και του Γούντροου (26’, 74’) για τους φιλοξενούμενους. Στην παράταση το 3-2 έκανε στο 108 ο Έντουαρντς για την Γουλβς αλλά η Φούλαμ έμεινε… ζωντανή με το γκολ του Μακ Κόρμακ στο 120’. Στη συνέχεια, στη διαδικασία των πέναλτι οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο εύστοχοι και πήραν την πρόκριση επικρατώντας με 5-3 με τον Σταφυλίδη να εκτελεί ένα από τα πέντε πέναλτι της Φούλαμ δίνοντάς της το προβάδισμα με 4-3.

Επίσης, η Τσέστερφιλντ υποδεχόμενη την Σκανθορπ επιβλήθηκε με 2-0 στην παράταση. Μετά το «στείρο» 90λεπτο, οι γηπεδούχοι σκόραραν στο 104’ και το 116’ με τον Κλούκας παίρνοντας το «εισιτήριο» για τους «32» του θεσμού. Τέλος, η Μπρίστολ Σίτι με τον Τόμας να σκοράρει στο 35’ και το 79’ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στην έδρα της απέναντι στην Ντονκάστερ Ρόβερς.